Številni bolniki z benignim povečanjem prostate dodatno trpijo še zaradi spolnih motenj. Z izvlečki iz palmeta (žagastolistne palme) lahko poleg težav s prostato izboljšamo tudi slednje.
Nenevarno povečanje prostate ali benigna hiperplazija prostate (BHP) je za starostjo drugi najpogostejši vzrok za motnje spolne funkcije pri moških. BHP je tudi najpogostejše nenevarno povečanje organa in po 60. letu prizadane polovico vseh moških. Zaradi hormonskih sprememb se lahko prostata počasi povečuje že v starosti 40-45 let. Pri tem raste okrog sečnice, kar lahko privede do njenega zožanja in manjše kapacitete mehurja.
V najslabšem primeru lahko pride do blokade izločanja urina, ko se lahko pojavita zastajanje urina in poškodbe ledvic. Z motnjami spolne funkcije mislimo npr. motnje pri zagotavljanju in vzdrževanju erekcije, težave z ejakulacijo in manjšo spolno slo (pomanjkanje libida).
Dodatna, predvsem psihična obremenitev je za bolnika še toliko večja, če se poleg simptomov, kot so težave pri uriniranju, boleče uriniranje, kapljanje urina po uriniranju, pojavijo še spolne motnje. Številni moški imajo občutek, da niso več „pravi moški“, to pa simptome spolne disfunkcije še poslabša.
Bolniki s simptomi benigne hiperplazije prostate dvakrat pogosteje trpijo zarade spolnih motenj kot enako stari moški brez simptomov BHP. Pri tem je dobra novica, da tudi moški v visoki starosti ostajajo spolno aktivni. Študija, v katero je bila vključenih 13 tisoč moških iz ZDA in šestih evropskih držav pa je pokazala tudi, da so motnje erekcije, zmanjšana količina semenske tekočine ali boleča ejakulacija lahko spremljevalni pojavi benigne hiperplazije prostate v povezavi s težavami spodnjega urinarnega trakta.
Zato ima vsak drugi prizadeti moški v starosti med 60 in 69 let težave z erekcijo (je nima ali je zmanjšana). 49 odstotkov udeleženih pa je dejalo, da nimajo več semenske tekočine ali je njena količina manjša. O bolečinah ali neprijetnem občutku pri izlivu je poročalo 7 odstotkov moških. V neki drugi študiji, opravljeni v Nemčiji, pa je 72 odstotkov moških z BHP med 30. in 80. letom poročalo o erektilni disfunkciji in le 38 odstotkov udeleženih ni imelo nikakršnih tovrstnih simptomov.
Motnje seksualne funkcije lahko pozvročajo npr. diabetes, prekomerna telesna teža, visok krvni pritisk, težave s srcem ali stres. Zaenkrat še ni povsem jasno, ali se pojavijo sočasno z BHP.
Stroka razpravlja o več hipotezah: Ker je v rastoči prostati vedno nekaj vnetnih žarišč, lahko ta vplivajo tako na vodenje dražljajev v živcih kot tudi v tkivu. Če šibak curek urina spremlja še močno gibanje mehurja pod pritiskom, mišičje na tem območju otrdi. To posledično lahko privede do zmanjšane erektilne sposobnosti. Tudi s starostjo pogojen upad spolnega hormona testosterona in istočasen porast estrogena lahko pri moških pozvroči spolno disfunkcijo in povečanje prostate. V eni novejših teorij kot razlog navajajo tudi na splošno poslabšano prekrvavitev. Zaradi tega brecilno tkivo penisa ni v zadostni meri preskrbljeno s krvjo. Istočasno pa je prostata prekrvavljena predolgo. Tako lahko pride do prekomerne koncentracije testosterona v prostati, kar končno lahko privede do nadaljne rasti prostate.
Motnje erekcije pa lahko povzročajo tudi številna zdravila. Pri moški, ki jemljejo dve ali manj zdravil, se statistično gledano težave z erekcijo pojavijo le pri okrog šestini. Pri moških, ki redno uživajo preko deset zdravil, pa ima te težave že vsak tretji moški.
Strah, da bi v starosti bili impotentni ali inkontinentni, je pri moških zelo velik. Težave z libidom, potenco, potrebo po uriniranju pri spolnem odnosu in sposobnostjo doživetja orgazma so lahko tako obremenjujoči, da se prizadeti zaprejo vase in svoje socialne kontakte omejijo na minimum. Raziskava, ki so jo opravili raziskovalci na univezri v Wittenu/Herdecke na 469 bolnikih kaže jasno povezavo med simptomi, značilnimi za BHP in kakovostjo življenja v odnosu do zdravja; med drugim tudi znatno poslabšanje kakovosti življenja in močno okrnjene socialne aktivnosti, kamor se uvršča tudi spolnost.
Razlog za to gre iskati morda tudi v tem, da o teh težavah spregovori že okrog četrtina moških in se jih zdravi le približno 10 do 25 odstotkov. Znano je, da moški tudi glede ostalih težav redkeje poiščejo nasvet pri zdravniku. Raje so tiho, molčijo, bodisi iz sramu, bodisi zaradu napačno interpretiranega ponosa na svojo moškost.
Kdor resnično želi aktivno pristopiti k tej s starostjo pogojeni bolezni, ne bo kar čakal, da težava mine sama od sebe. Z rastlinskimi pripravki lahko dosežemo dobre uspehe zlasti v zgodnjih stadijih bolezni (BHP stadij I in II).
Izvlečki iz posušenega palmeta zelo učinkovito pomagajo pri težavah s prostato zaradi njihovega delovanja na zmanjšano rast in vnetne procese. V Švici izvedena raziskava z bolniki z BHP bo sedaj pojasnila, ali ima standardiziran izvleček iz žagastolistne palme oz. palmeta lahko negativne ali celo pozitivne učinke na spolno disfunkcijo.
Študija, ki je potekala pod vodstvom prof. dr. Reinharda Sallerja, direktorjem inštituta in vodjo katedre za naravno zdravilstvo na univerzi v Zürichu, ne kaže le učinkovanje palmeta proti težavam s prostato temveč tudi na z njimi povezane motnje spolne funkcije. Sicer je bilo tudi že v preteklosti narejenih nekaj raziskav, ki so prav tako potrdile pozitiven vpliv zdravljenja s palmetom, vendar je bilo podatkov pogosto premalo.
Jemanje kapsule s 320 mg izvlečka palmeta že po osmih tednih občutno zmanjša značilne težave zaradi BHP. Simptomi, kot so pogosto, intentzivno, tudi nočno uriniranje, šibak curek urina, upočasnjeno odvajanje urina, občutek, da mehur ni popolno izpraznjen, pritisk preko mehurja, kapljanje urina po uriniranju, so se zmanjšali za okrog 50%. Za okrog 40% pa so se sočasno izboljšali tudi erekcija (boljše doseganje in vzdrževanje erekcije), libido in težave z ejakulacijo.
Po oceni bolnikov je v 76% primerov prišlo do zelo dobrega do dobrega učinka, tako glede sposobnosti erekcije kot tudi libida.
Študija navaja, da se učinki pokažejo po dveh do štirih tednih jemanja, terapija naj bi trajala od treh do šest mesecev z rednimi ponovitvami. Izvleček iz palmeta je ena prvih terapij v svetovnem okviru, za katerega je bilo dokazano tako izboljšanje simptomov benigne hiperplazije prostate kot tudi motnje spolne funkcije, pa čeprav v majhnem okviru.
V nasprotju z nerastlinskimi učinkovinami za zdravljenje BHP uporaba rastlinskih izvlečkov v veliki meri ne prinaša stranskih učinkov. Terapija za zdravljnje BHP s kemično-sinteznimi zdravili lahko motnje spolne funkcije celo dodatno poslabša ali te težave nasploh sproži. Zaradi težav z ejakulacijo in erekcijo trpi kar med trideset in štirideset odstotkov bolnikov z BHP, ki so podvrženi zdravljenju s sinteznimi zdravili.
Povedati je treba tudi, da je zdravljenje s palmetom bolj učinkovito tudi s stroškovnega vidika. Pogovorite se natančno s svojim zdravnikom, katera terapija bi bila najbolj primerna za vas.
Nizkodebelni palmeto (bot. Serenoa repens) lahko zraste do dveh metrov v višino. Drevo je najbolj razširjeno na Floridi. V poletnih mesecih žagastolistna palma obrodi sadeže v velikosti oliv, ki svojo barvo od maja do septembra spreminjajo od zelene preko rumeno oranžne pa do modro črne.
Farmakološko učinkovite snovi se nahajajo v sadežih. V zahodnji medicini v Ameriki plodove poznajo že od konca 18. stoletja, v Evropi pa šele od konca 19. stoletja dalje. Uporabljali so jih za izboljšanje prebave, za zdravljenje bronhitisa, pri težavah z urogenitalnim traktom pri ženskah, pri simptomih BHP in pri impotenci. Že staroselci na Floridi, t.i. Seminolski Indijanci, so palmeto uporabljali za zdravljenje, predvsem kot pomirjevalo pa tudi kot afrodiziak.
Pri zdravljenju težav BHP v stadiju I in II so poznani tudi izvlečki afriške slive, korenine koprive, rdeče detelje, drobnocvetnega vrbovca, bučnih semen in peloda rži. Vendar pa tu manjka nadaljnih raziskav, ki bi potrdile učinkovitost teh rastlin.
Če želite omiliti simptome spolne disfunkcije, ki se pojavijo v povezavi z benigno hiperplazijo prostate, razmislite tudi o spremembi življenjskega sloga. Osnova je zdrava prehrana z veliko balastnimi snovmi, vitamini, minerali, ki jo vsebujejo sadje in zelenjava, skupaj z zadostnim gibanjem.
Zvečer manj pijte, s čimer se izognete pogostemu nočnemu uriniranju. Vsekakor pa ne čakajte po nepotrebnem predolgo z urininarjem, saj tako le še dodatno dražite mehur. Za uriniranje si vzemite dovolj časa, da se mehur lahko popolnoma izprazni. To najbolje storite v sedečem položaju, saj se tako sprostijo mišice mehurja, kar pripomore do bolj popolne izpraznitve mehurja.
Moški, ki redno opravljajo vaje za krepitev mišic medeničnega dna (da, tudi moški imajo na tem predelu mišičje), ne izboljšajo le svoje sposobnosti erekcije, temveč lahko tudi podaljšajo čas do izliva. Mišice lahko uspešno krepite tudi po že prestali operaciji prostate.
Besedilo: Dino Richter
Prevod: Sabina Topolovec
vir: www.avogel.ch
Prijavite se na brezplačne nasvete in postanite del skupnosti A.Vogel
Nepremišljena uporaba (tudi pri virusnih obolenjih) antibiotikov je skozi leta vodila v odpornost bakterij. Pri virusnih okužbah namreč antibiotiki nimajo moči, medtem ko imajo učinkovine iz ameriškega slamnika protivirusno in protivnetno delovanje.
Čeprav je vnetje ušes zelo neprijetno, antibiotiki niso vselej zares potrebni oziroma koristni.
Doma zdrav, v vrtcu ali šoli pa nenehno bolan?
Za dodatna vprašanja smo vam na voljo na telefonski številki 01 524 02 16 med delavniki od 8. - 16. ure.