Otrok kašlja, ima vročino in se slabo počuti? Je to že znak za preplah? Mirno. Podprite njegove obrambne moči z naravo in ne dušite na silo simptomov. Vsak znak prehlada ima svoj namen. Če si pomagamo z naravnimi pristopi, se bo otrokov imunski sistem okrepil. Tako tudi ne bo zapadel v nenehen krog ponavljajočih se obolenj.
Začimbe sodijo med zelišča, njihova posebnost pa je v tem, da pomagajo brez da bi v telesu ustvarjali neželene posledice. To vsekakor ne velja za vsa zelišča na splošno. Številna namreč sploh niso primerna za najmlajše. Prav zato se tako zelo splača drobne ščepce začimb uporabljati od malih nogic naprej. Ker številne delujejo močno protimikrobno, krepijo imunski sistem, nudijo obilje antioksidantov …, bi jim pravzaprav lahko upravičeno rekli zdravila. Marsikje po svetu jih v resnici uporabljajo kot zdravilo prve izbire. In marsikatera začimba po zdravilnimi moči celo prekaša sintezna zdravila. To pričajo raziskave iz vsega sveta. Zelo veliko sem o tem zapisala v knjigi Zdravilna moč začimb za otroke, kjer opisujem zdravilno delovanje začimb pri raznovrstnih otroških tegobah, kot so virusne in bakterijske okužbe, alergije, motnje pozornosti, zajedavci, težave s kožo in mnoge druge.
V zadnjem desetletju je tudi med starši zaslediti trend obračanja k naravi. To je zelo spodbudno, kljub vsemu pa je pri tem potrebno nekaj kritične presoje. Številna zdravilna zelišča imajo močno učinkovanje, ki za droben organizem nikakor ni primerno. Enako velja za uporabo nekaterih eteričnih olj. Narava ima silno moč, če jo uporabljate napačno, še kako lahko škoduje. Pred uporabo tovrstnih izdelkov se zato natančno pozanimajte, če so res primerni za otroka. Za nasvet se je dobro obrniti na izkušenega zeliščarja, homeopata ali drugega terapevta naravnega zdravljenja, ki naj terapijo določi na podlagi celostne obravnave vašega otroka.
Če gre za registrirano zdravilo, ste lahko gotovi, da je bilo natančno preučeno in preizkušeno. Tudi učinek zdravila je znanstveno dokazan in, v primeru da je zdravilo primerno za otroke, preizkušeno tudi na tej starostni skupini. V tabletki ali kapljici zdravila je natančno toliko zdravilne učinkovine, kot je navedeno na priloženem navodilu za uporabo.
Drugače je pri prehranskih dopolnilih, kjer ti podatki manjkajo in kjer je potrebnega več poznavanja delovanja pripravkov, tudi same primernosti za otroka. Je pa na trgu nedvomno veliko več prehranskih dopolnil kot naravnih zdravil, primernih za otroke.
Pri prehladnih obolenjih, krepitvi imunskega sistema in ponavljajočih se okužbah je zdravilo številka ena Echinaforce. Vsebuje celo, ekološko pridelano in sveže predelano rastlino ameriškega slamnika. V obliki žvečljih tablet je posebej prijazno otrokom, saj otrok tabletko s prijetno aromo pomaranče poliže kot bonbonček. Primerno je za otroke od 4. leta.
Pri kašlju lahko otroka podprete s Prospanom, zdravilom, ki vsebuje izvleček bršljana. Zdravilo je primerno že za otroke od 2. leta starosti. Za to zdravilo je bila klinična študija na otrocih izvedena prav v Sloveniji.
Preberite tudi: Otrok kašlja, kako ukrepati?
Pri nahodu, zamašenem nosku, vnetju sinusov je zdravilo prve izbire povsem naravnega izvora Sinupret sirup. Zdravilo iz petih zdravilnih rastlin je denimo v Nemčiji eno najpogosteje predpisanih zdravil proti nahodu, celo v konkurenci s sinteznimi zdravili. Tudi to zdravilo je primerno že za otroke od drugega leta.
Pri lajšanju težav z bolečim grlom in hripavostjo lahko otroku pomagate s pastilami Isla Junior, ki jih lahko uživajo otroci od 4. Leta. Njihova posebnost je v tem, da so mehke, brez sladkorja in prijetnega okusa po jagodah. Islandski lišaj, ki ga pastile vsebujejo, na sluznici ust in žrela ustvari zaščitni sloj, tako da je grlo zaščiteno pred draženjem. Pastile vsebujejo tudi vitamin C in cink.
Imunski sistem otroka je treba krepiti vse leto. Če vemo, da je v črevesju pretežni del imunskega sistema, smo pozorni na otrokovo prehrano, v kateri naj bo kar največ mlečno kislinsko fermentiranih živil, npr. domač jogurt, kefir, kruh z drožmi, kislo zelje in podobno. Pomagate si lahko tudi z dodatkom koncentrirane fermentirane sirotke Molkosan, ki jo otrokom lahko ponudite tudi kot dodatek sadnim sokovom in smutijem.
Recepti: Sadna čarovnija, Sirotkin eliksir in Zimski večer
Na vsak način je Molkosan zelo priporočljivo dodajati otroku po antibiotični terapiji, ki močno oslabi ravnovesje znotraj njegove črevesne mikrobiote.
Naučite si pripraviti svoje droži in uživajte v čudežu ustvarjanja kruha povsem brez kvasa. Načinov, kako pripraviti svoje droži, je zelo veliko. Če jih pripravimo s kakovostnim kefirjem, bodo droži nared veliko hitreje.
Jogurt je precej drago živilo in v primeru, da ne uživamo navadnega, tudi zelo sladko. Če jogurt kupimo, je naša slika nad tem, kar zaužijemo, precej popačena. Ker gre za izjemno koristno živilo, ga uživajmo redno, samega, skupaj s kosmiči, kot preliv na solati in podobno.
Kefir z orehi, lanom in chia semeni
Okusna, zdrava in hranilna malica, ki nas dobro oskrbi z dragocenimi omega-3 maščobnimi kislinami.
Prišli smo do konca, ki pa je lahko tudi začetek. Vsak dan je priložnost, da izboljšamo svoje navade. Otrok nas morda ne bo posnemal prvi dan ali prvi teden, a če smo vztrajni, bo tudi on spoznal, da mislimo še kako resno. Želimo vam, da ohranjate prisotnost in si zaupate. Vso znanje, ki ga potrebujete za to, da bo vaš otrok zdrav, v resnici že je v vas. Prisluhnite svojemu notranjemu védenju.
Vse dobro in ostanite zdravi.
Besedilo: Sabina Topolovec
24.09.2021
“Super članki. Še več takih “akcij”. Tole bi lahko kar vsak dan dobivala na mail, vedno z veseljem preberem. ”
Eva Škofic
Odgovor A.Vogel: Nas veseli, da vam je "akcija" všeč in da najdete zase koristne informacije. Trudili se bomo še naprej.
Prijavite se na brezplačne nasvete in postanite del skupnosti A.Vogel
Kronična vnetja so pogosto povezana z različnimi boleznimi, vključno z avtoimunskimi motnjami, srčno-žilnimi obolenji, diabetesom in rakom.
Sklepi se starajo hitreje, kot ostalo ogrodje telesa. Z nesmotrno rabo jih lahko tudi preuranjeno obrabimo in si tako omejimo gibanje.
Stres je postal neizogiben del sodobnega načina življenja in ga doživljamo skoraj vsi, ne glede na starost, poklic ali življenjske okoliščine
Za dodatna vprašanja smo vam na voljo na telefonski številki 01 524 02 16 med delavniki od 8. - 16. ure.