Naj vam bo to všeč ali ne, moški svoj vrh dosežejo okrog 17. leta, torej še preden sploh lahko oddajo svoj glas na volišču! Mislimo na raven testosterona, seveda!
Ali je mogoče, da upad tega hormona povzroča določene simptome, med drugim tudi žensko obliko menopavze? Ali pa ima morda vse skupaj več opraviti z normalnim procesom staranja?
Čeprav andropavza z medicinskega vidika ni priznana, pa različne spremembe, ki se v tem obdobju pri moških pojavljajo, niso nič manj resnične. A bodite previdni, da teh ne pomešate s krizo srednjih let …
Moški je na svojem vrhuncu, kar zadeva raven testosterona, le nekaj let. Po tridesetem letu ta prične počasi, a zagotovo upadati in do osemdesetega leta upade za približno polovico. Pri nekaterih moških prične hormon opazno padati med 45. in 65 letom, kar povzroči kopico simptomov. Pojav včasih poimenujemo andropavza, lahko pa tudi hipogonadizem (kar ni enako andropavza), pogovorno tudi moška menopavza. Na vsak način težavam ne posvečamo toliko pozornosti kot ženski menopavzi, morda tudi zato, ker za andropavzo trpi le okrog dva do pet odstotkov moških.
Andropavze sodobna medicina še ni priznala kot bolezni, verjetno tudi zato, ker povezava med starostjo, upadajočim hormonom in simptomi ni vedno povsem jasna. Simptome lahko hkrati sproža več faktorjev, poleg nižje ravni testosterona tudi:
Na raven testosterona pa prav tako ne vpliva le starost, temveč tudi nekateri drugi dejavniki, denimo obstruktivna spalna apneja. Zato je nadvse pomembno, da se težav lotimo pri vzrokih.
Nizka raven hormona testosterona lahko povzroča kopico simptomov:
Upadanje ravni testosterona včasih spremlja večja verjetnost, da si moški omisli kakšen drag konjiček, si kupi nov športni avtomobil ali kaj podobnega. Vendar pa to ni nujno posledica krize srednjih let, krivi so lahko tudi hormoni! Obdobje samoizpraševanja, skozi katero se podaja mnogo moških med štiridesetem in petdesetem letom starosti, nekateri uspešneje, drugi manj, pa ni neposredno povezavo z upadanjem testosterona.
Upad testosterona ne upada pri vseh moških tako močno, da bi to lahko sprožilo naštete težave. Vsekakor pa velja razmisliti o dejavnikih tveganja in ustrezno prilagoditi življenjski slog:
Pomnite, da so stres, prekomerna teža in pretežno sedeče delo tesno povezani. Z gibanjem in zdravo prehrano kljubujete vsem trem hkrati.
V prehrano vključite zlasti veliko dietnih vlaknin: svežega sadja in zelenjave, polnovrednih žitaric … ter omega-3 maščobnih kislin, ki jih najdete v mastnih vrstah vir, lanenem semenu ipd.
Poleg kardiovaskularnih vaj, ki krepijo zdravje srca in ohranjajo zdravo telesno težo, delajte tudi vaje, ki bodo ohranjale gostoto kosti:
Z nekaterimi prehranskimi dopolnili in zdravili si lahko pomagate pri lajšanju določenih simptomov kot sta nespečnost ali stres. Izdelkom v prosti prodaji, ki vsebujejo testosteron, pa se izogibajte, posebej če se ti jemljejo oralno (škodujejo jetrom). Učinkovitost testosterona v obliki gela za namen blaženja andropavze je sporna in prinaša določena tveganja, zato se o tem dobro pogovorite z zdravnikom.
In v nasprotju z mnenjem mnogih – testosterona ne boste našli pod pokrovom motorja športnega avtomobila, a če ste zaradi njega res srečnejši, zakaj si ga ne bi privoščili?
Prevod: Sabina Topolovec
Vir: www.avogel.ca
Prijavite se na brezplačne nasvete in postanite del skupnosti A.Vogel
Da lahko z izboljšanjem dolžine in kakovosti spanja vplivamo na preprečevanje vnetnih obolenj dihal? Poglejmo, zakaj je spanje tako pomembno.
Več kot 200 različnih virusov prehlada in peščica bolj ali manj nevarnih virusov gripe nam vsako zimo grozi z vnetjem dihal. Si znate pomagati?
Se tudi vi kdaj znajdete v položaju, ko vam pade imunski sistem in se vas že lotevata mrazenje in kihanje, vi pa ste pred pomembnim, neodložljivim sestankom?
Za dodatna vprašanja smo vam na voljo na telefonski številki 01 524 02 16 med delavniki od 8. - 16. ure.