Ste tudi vi navdušeni nad plavanjem, potapljanjem in skakanjem v vodo? Da boste še naprej brezskrbno uživali v vodi, poskrbite za svoja ušesa, saj dolgotrajno zadrževanje v vodi lahko privede do težav, kot sta bolečina in vnetje sluhovoda.
Zaradi vlažnih pogojev so vnetja ušes pogosta, saj voda, ujeta v ušesih, odstranjuje ušesno maslo in razmehča kožo sluhovodov. To pa so idealni pogoji za vdor bakterij v kožo. Kako z nefarmakološkimi pristopi nad boleča ušesa in vnetje sluhovoda ter zakaj nam ušesni čepki Ohropax in pršilo Vaxol lahko preprečijo hujša stanja, pojasnimo v članku.
Sluhovod je cevasti kanal v obliki črke S. S površine glave vodi proti srednjemu ušesu in se konča z bobničem. Njegova dolžina pri odraslih znaša približno 2,5 cm, širina pa okoli 0,5 cm. Sestavljen je iz dveh delov: zunanjega hrustančnega in notranjega kostnega dela ¹.
Oblika sluhovoda omogoča prenašanje in ojačanje zvoka ter nudi zaščito bobniča pred neposrednimi poškodbami. Tako kot uhelj je tudi sluhovod prekrit s kožo. V koži sluhovoda so ceruminalne žleze, ki tvorijo ušesno maslo ¹.
Ušesno maslo predstavlja naravno zaščito ušesa. Poleg tega, da neguje kožo sluhovoda, varuje pred bakterijami ter pomaga pri odstranjevanju prahu, umazanije, odluščenih kožnih celic. Kožne celice se namreč od osrednjega dela bobniča širijo proti zunanjemu delu, kar omogoča samodejno čiščenje ¹.
Priporočljiva je uporaba ušesnih čepkov. Preprečili bodo namreč vstop vode v ušesa in s tem zunanji sluhovod obvarovali pred izgubo ušesnega masla ter vnosom nečistoč. Najboljša izbira so ušesni čepki iz vodotesnega materiala. Zelo učinkovito zaščito nudijo Ohropax silicon-silikonski čepki, ker se tesno in hkrati nežno ter udobno prilagodijo ušesu. Izdelani so iz medicinskega silikona, tako so ustrezni za plavanje, vendar ne za potapljanje. Primerni so za vse velikosti sluhovoda, zato jih lahko uporabljajo tudi otroci.
Pršilo Vaxol pa je primerno za vse, ki uživate v potapljanju in skakanju v vodo, saj na naraven način odstranjuje iz zunanjega sluhovoda nečistoče ter kožo sluhovoda primerno navlaži in zaščiti. Olivno olje je namreč poznano po svojih negovalnih in zaščitnih lastnostih. Klinično dokazano preprečuje suhost kože in s tem zmanjšuje srbenje ter draženje. Vitamin E poskrbi, da ne pride do prekomerne izgube vode iz kože in umirja razdraženo kožo. Fenolne snovi delujejo zaščitno pred glivicami ter bakterijami. Medtem ko oleinska maščobna kislina, iz katere olivno olje večinoma sestoji, in antioksidativne snovi olja delujejo tudi protivnetno.
Če ob prvih znakih okužbe zunanjega sluhovoda ukrepamo pravočasno, lahko na naraven način preprečimo ali pa hitro umirimo oziroma celo odpravimo težave.
Tradicionalno je pri težavah z zunanjim ušesom poznan izvleček iz mesnate rastline netresk. Učinkovine omenjene rastline namreč uspešno celijo rane. Svež listek odtrgamo, segrejemo v dlani in iztisnemo kapljico soka v uho ter ga zamašimo s kosmom vate. Vendar moramo paziti na higieno rok, saj lahko vnesemo v uho še več nečistoč. Pater Simon Ašič pri vnetju ušes priporoča tudi uporabo prevretka iz omenjene rastline ².
Jože Majes pa za odpravljanje vnetja in bolečin v ušesih prisega na doma pripravljene ušesne kapljice iz blagodejnega sezamovega olja in protimikrobno delujočega česna. Kako pripravimo kapljice? Na nizkem ognju segrejemo olje z nasekljanim česnom, da zacvrči (količina: čajno žlico nasekljanega česna prelijemo s sezamovim oljem). Nato ohladimo, precedimo skozi gazo in dve do tri kapljice nakapamo v boleče uho. Po potrebi ponovimo vse do izboljšanja stanja ².
Dosledna uporaba kakovostnega eteričnega olja čajevca (bio kakovosti ali vsaj dvakrat destilirano) prav tako pripomore k lajšanju težav s sluhovodom. Eteričnega olja nikoli ne kapamo neposredno v uho, temveč kapljico le-tega nanesemo na konico prsta in z njo do 3-krat na dan namažemo vhod v zunanji sluhovod, uhelj in predel kože takoj za uhljem. Kapljico eteričnega olja lahko tudi kanemo na kos vate, ki jo nežno vstavimo na začetek zunanjega sluhovoda. Eterično olje čajevca je poznano po močnih protimikrobnih učinkih, saj ne deluje le proti bakterijam in virusom, temveč tudi proti glivicam (npr. Candida albicans), te namreč pogosto povzročajo težave tudi v ušesu. Čajevec prav tako blaži bolečine v ušesu, te po uporabi izzvenijo ².
In kaj svetuje »ljudski zdravnik« Alfred Vogel? Pri gnojnih stanjih je zelo učinkovit Haper sulf. D12, če pa preti nevarnost sepse, situacijo lahko reši Lachesis D12. Ob dolgotrajnih izcedkih pomaga Silicea D12 v izmenjavi s sredstvom Causticum (sveže žgani kalcij po dr. Hahnemannu). Ob ponavljajočih vnetjih ušes Alfred Vogel priporoča dolgoročno jemanje preparata svežega suličastega trpotca ̶ odlično sredstvo za uho, saj izboljša tudi ostrino sluha. Ko se stanje izboljša in ni več sledu gnojenja, se po besedah Vogla lahko predpiše Silicea D12. V vsakem primeru damo v uho (na dan) po eno kapljico šentjanževega olja ali sok Plantaga (suličastolistnati trpotec). Če se pojavi istočasno kater nosu in žrela, ker se je vnetje razširilo v nosno-žrelni prostor, uporabljamo Cinnabaris D4 in Plantago. Od Plantaga damo na vato 5 kapljic in to vtaknemo v uho. Vsi navedeni pripravki spadajo med hemeopatska zdravila, za katere velja, da je mogoče zdravljenje pri blažjih in hujših bolezenskih stanjih, niso pa primerna pri boleznih, ki so telo oziroma organe že privedle do nepopravljivih okvar. Vogel poudarja, da je v vseh stanjih treba ukrepati hitro in ustrezno, ne da bi opustili tudi splošne pristope, ki so obrambnim silam telesa v korist, predvsem pa ne naravne prehrane, saj le na ta način narava zdravi in popravi ᶟ.
Pri samozdravljenju je zelo učinkovito tudi zdravilo rastlinskega izvora Sinupret. Odlikujejo ga namreč odlične lastnosti, saj deluje protivnetno ter sekretolitično (redči gosto sluz). Sinupret lahko porabljamo kot dopolnilno zdravilo pri zdravljenju gornjih dihalnih poti in sočasno skupaj z antibiotiki. Zmanjša oteklino sluznice in rinorejo ter preprečuje pogoje za nastanek vnetja srednjega ušesa (posledično manjša raba antibiotikov).
Pomembno je poudariti: če težave kljub uporabi navedenih naravnih pripravkov ne bodo odpravljene, je priporočljiv obisk zdravnika. Ocenil bo, ali je stanje tako resno, da je potrebno antibiotično zdravljenje.
Suzana Križ
Literatura in viri:
Prijavite se na brezplačne nasvete in postanite del skupnosti A.Vogel
Modrost najstarejših plemen veli, da moramo za naš planet skrbeti, kot da nam je zaupan v začasno rabo, saj je tudi namenjen našim potomcem. Eden največjih grehov sodobnega časa je zagotovo plastika, saj nas spremlja na vsakem koraku.
Zaradi vlažnih pogojev so vnetja ušes pogosta, saj voda, ujeta v ušesih, odstranjuje ušesno maslo in razmehča kožo sluhovodov. To pa so idealni pogoji za vdor bakterij v kožo.
Končno pričakovani dopust, a kaj, ko načrte prekine migrena! Namesto na ležalniku dneve preživljate v zatemnjeni hotelski sobi, kjer si želite samo miru.
Za dodatna vprašanja smo vam na voljo na telefonski številki 01 524 02 16 med delavniki od 8. - 16. ure.