background

Udarnine, padci in zvini – naravna pomoč

Hidracija

Telo se bo lažje regeneriralo ob katerikoli poškodbi, če smo ustrezno hidrirani. Velik kozarec vode z malo soli takoj po poškodbi zelo prija. Dnevno popijmo vsaj 2 do 2,5 litra vode. Ne pozabimo tudi na uživanje dovolj soli, ki podpira hidracijo telesa.

Mirovanje

Prvi ukrep ob poškodbi, npr. nezahtevnem zvinu gležnja (ko se nategnejo vezi gležnja), je mirovanje oz. počivanje, vsaj za dva ali tri dni. S tem preprečimo, da bi se prizadeto tkivo še dodatno poškodovalo in omogočimo telesu, da se brez dodatnih bremen posveti regeneraciji. Če prizadeti ud med počitkom dvignemo nad nivo srca, npr. damo pod nogo blazino, bo tudi odtekanje nabranih tekočin olajšano. Po obdobju mirovanja pričnemo z nežnim razgibavanjem.

Hlajenje

Ob poškodbah, kjer tkivo močno oteka in boli (npr. zvin ali močan udarec), je koristno takojšnje polaganje mrzlih obkladkov na prizadeti predel. Za hlajenje lahko uporabite hladilne blazinice ali pa preprosto led oz. nekaj iz zamrzovalnika, a oboje naj bo ovito v tkanino. Hladite približno 20 minut oz. manj, če postane neprijetno. Po potrebi lahko hladite večkrat, a ne več kot tri ure dnevno.  S tem zmanjšamo močan naval krvi na prizadeto mesto, kar zmanjša tudi otekanje in bolečino. V primeru podplutbe (prizadetih drobnih žil) pa se bo njeno širjenje zamejilo. Kasneje je za hitrejšo regeneracijo dobrodošlo gretje prizadetega predela.

Uživanje proteolitičnih encimov

Uporaba proteolitičnih encimov (bromelain, papain, natokinazea …) za podporo telesu pri obvladovanju takšnih težav ni neznana. Bromelain je npr. Nemčija registrirala za zdravljenje vnetij in oteklin po operacijah. Uporablja pa se lahko tudi ob oteklinah, modricah, vnetjih zaradi tovrstnih poškodb. Encim bromelain najdemo v ananasu. Največ encimov je v trdi sredici, ki jo običajno zavržemo. Ob uživanju ananasa zato zaužijemo tudi ta del. Lahko pa ga v obliki kaše nanašamo tudi lokalno na kožo ali uporabimo tovrstna mazila. Za še močnejši učinek lahko posežete po potrebi tudi po koncentrirani obliki encimov, ki jih najdete v prehranskih dopolnilih. Pomembno je, da te encime zaužijete na tešče, sicer se bodo potrošili za prebavo beljakovinskega obroka.

Arnika

Med eno najbolj uporabnih rastlin za obvladovanje posledic udarcev, padcev in zvinov nedvomno sodi arnika (Arnika montana), zato naj ne manjka v domači ali potovalni lekarni. Zunanje si lahko pomagamo z izvlečki iz njenih cvetov, kot so npr. tinktura, mazilo ali gel. Za notranjo uporabo pa so na voljo homeopatski pripravki iz arnike. Alfred Vogel je priporočal tako uporabo homeopatskih pripravkov kot tudi gela iz arnike za zunanjo lokalno pomoč. Kot je značilno za domala vse njegove pripravke, je tudi gel arnike, ki ga najdemo pod nazivom Atrogel, narejen iz svežih cvetov ekološko vzgojene rastline (razmerje drog : ekstrakt = 1 : 20). Zdravilo je namenjeno simptomatskemu lajšanju bolečin v mišicah, pri akutnih bolečinah in okorelosti sklepov, pri zvinih, podplutbah (modricah) ter oteklinah zaradi udarnine.

Približno 3 cm gela nanašamo na prizadeti del dva- do trikrat na dan. Gela ni potrebno vtirati. Uporabljamo ga do prenehanja simptomov. Učinkovine v arniki med drugim zmanjšujejo oteklino, lokalno pospešijo pretok telesnih tekočin in s tem celjenje. Tako blažijo bolečino, olajšajo gibanje prizadetega sklepa, podplutba pa prej izzveni.

Delovanje arnike pri tovrstnih poškodbah je potrjeno tudi z raziskavami. V dvojno slepi randomizirani študiji na zdravih prostovoljcih, starih med 21 in 65 let, so preučevali vpliv štirih mazil na celjenje podplutb: 20 % arnike, parafina, 5 % vitamina K in 1 % vitamina K z 0,3 % retinola. Pripravke so uporabljali dvakrat dnevno, 2 tedna. Arnika je pokazala superioren učinek v primerjavi s parafinom in 1 % vitaminom K z 0,3 % retinola. Močnejši je bil le 5 % vitamin K.

Zeliščarji širom po svetu arniko poleg za navedene težave kot zunanjo pomoč uporabljajo tudi za rane (kot razkužilo), hemoroide, zobobol, bronhitis, boleč želodec, diarejo,  menstrualne krče ter boleče mišice in sklepe zaradi vnetij. O uporabi arnike pri teh težavah jih si lahko več preberete tukaj.

Nasvet Alfreda Vogla

Za hitro okrevanje ob nategnjenih vezeh, pretegnjenih kitah, zvinu nog in sklepov je Alfred Vogel v knjigi Ljudski zdravnik zapisal naslednje.

Iz 3 do 5 jajc ločimo beljak od rumenjakov in stepemo sneg. Dodamo mu močno učinkujočo snov, ki poveča prekrvavitev in pretok telesnih tekočin v največji možni meri. Če ste doma v južnih deželah, so zelo priporočljivi sveži lističi evkaliptusa ali kafre, ki jih pred tem dodobra sesekljamo in zgnetemo v fino kašo. Če imamo posušeno zelišče, ga zmeljemo v prah. Kafre v prahu dodamo med 20 in 30 grami. Prah ali kašo počasi vmešamo v sneg. Če nimamo nič od navedenega, so uporabni tudi jelkini vršički, jelkine iglice, iglice rušja ali katera koli druga vrsta iglavca. Prav tako iz iglavcev pripravimo kašo. Zmes zeliščne kaše in jajčnega snega nato položimo na boleče mesto. Čez zmes položimo široke trakove tkanine in vse skupaj narahlo povežemo z elastičnim povojem. Ko se sneg strdi, nastane trdna in močna preveza, ki jo po dveh dneh po potrebi obnovimo.

Nato prizadeti predel natremo z gabezovo tinkturo in polagamo obkladke iz zgnetenih zeljnih listov ali nastrganega surovega krompirja ali skute.

Ob takšni pomoči naj bi bolečina izginila že v nekaj dneh, sicer lahko težave trajajo tudi štiri do šest tednov ali celo par mesecev.

Proces zdravljenja pospešimo, če nežno masiramo proti srcu in ne obratno. Pri vseh udarninah in notranjih poškodbah vezi ali mišic je potrebna toplota. Poskrbimo torej, da prizadeta mesta vedno ostanejo topla.

Besedilo: Adriana Dolinar

A. Vogel nasveti za zdravo življenje

Prijavite se na brezplačne nasvete in postanite del skupnosti A.Vogel

Ali ste vedeli?

Nepremišljena uporaba (tudi pri virusnih obolenjih) antibiotikov je skozi leta vodila v odpornost bakterij. Pri virusnih okužbah namreč antibiotiki nimajo moči, medtem ko imajo učinkovine iz ameriškega slamnika protivirusno in protivnetno delovanje.

Več ameriškega slamnika, manj antibiotikov

Pomoč uporabnikom

Za dodatna vprašanja smo vam na voljo na telefonski številki 01 524 02 16 med delavniki od 8. - 16. ure.

Pišite nam