Pri preprečevanju športnih poškodb je dobro poznati vlogo raztezanja. Dolgo je namreč veljalo prepričanje, da povečana gibljivost, ki jo dosežemo z raztezanjem, zmanjša verjetnost za nastanek mišično-tetivnih poškodb, zmanjšuje mišično občutljivost ali celo izboljšuje učinkovitost treninga. Danes vemo, da to ni čisto res. Sistematični programi raztezanja namreč ne zmanjšujejo splošnega tveganja za nastanek poškodb.
Raztezanje ima pomembno vlogo pri preprečevanju poškodb le pri tistih športih, kjer prihaja do hitrih in intenzivnih menjav raztega in pokrčenja določene mišice ali mišične skupine (nogomet, košarka). Nasprotno pa pri športih s počasnim izmenjavanjem ekscentričnega in koncentričnega krčenja oz. pri športih, kjer ni ekscentričnega krčenja mišic, praktično ni nevarnosti za poškodbe tetiv ali mišic oziroma je tveganje zanje relativno nizko. Tem športnikom se raztezanje celo odsvetuje, saj toge mišice takoj prenesejo silo na stik s kostjo in tako omogočajo boljše izometrično in koncentrično krčenje.
Ob tem pa vseeno ne pozabimo, da je tekoče izvajanje gibov v celotnem obsegu, ki je predviden za določen sklep, pomemben kazalec dobrega zdravja.
Prijavite se na brezplačne nasvete in postanite del skupnosti A.Vogel
Modrost najstarejših plemen veli, da moramo za naš planet skrbeti, kot da nam je zaupan v začasno rabo, saj je tudi namenjen našim potomcem. Eden največjih grehov sodobnega časa je zagotovo plastika, saj nas spremlja na vsakem koraku.
Zaradi vlažnih pogojev so vnetja ušes pogosta, saj voda, ujeta v ušesih, odstranjuje ušesno maslo in razmehča kožo sluhovodov. To pa so idealni pogoji za vdor bakterij v kožo.
Končno pričakovani dopust, a kaj, ko načrte prekine migrena! Namesto na ležalniku dneve preživljate v zatemnjeni hotelski sobi, kjer si želite samo miru.
Za dodatna vprašanja smo vam na voljo na telefonski številki 01 524 02 16 med delavniki od 8. - 16. ure.