Pomlad je čas, ko se ponovno začnejo športne aktivnosti na prostem. Rekreativci tekajo, kolesarijo, pohodniki se podajo v hribe in gore, na plano prinesemo rolerje, teniške loparje in žoge.
Nedvomno je dokazano, da je redna in zmerna telesna aktivnost koristna za naše zdravje. Po drugi strani pa so športne poškodbe ene najpogostejših poškodb v razvitem svetu, kar ni v skladu s prvo trditvijo. Da bi razmerje koristi telesne aktivnost proti tveganju za poškodbe preusmerili v prid prve, je ključno poznavanje dejavnikov tveganja za nastanek poškodb in pravilnih ukrepov za njihovo preprečevanje.
Preprečevanje športnih poškodb je poleg medicinskega stališča smiselno tudi iz ekonomskega, saj je njihovo zdravljenje pogosto težko, drago in dolgotrajno.
Avtor: asist. Petra Zupet, dr.med., prof. šp. vzg., specialistka medicine športa
Prijavite se na brezplačne nasvete in postanite del skupnosti A.Vogel
Pomlad je čas, ko se prebuja narava in nam na skoraj vsakem koraku ponuja zdravilne rastline. Jih znate prepoznati, veste, kakšno moč skrivajo v sebi? Tokrat vam predstavljamo nabor rastlin, med katerih je nekaj bolj znanih, morda pa zase najdete tudi kakšno novo prijateljico med rastlinami.
Kjer uspeva Arnica montana, je biotska raznovrstnost na dlani: v njeni družbi je pogosto živahno brenčanje žuželk, dišeče obilje zelišč in različno nizko grmičevje.
S sončenjem ne smemo pretiravati, posebej poleti je pazljivost na mestu. Kako dobiti dovolj vitamina D in se ubraniti oksidativnega stresa?
Za dodatna vprašanja smo vam na voljo na telefonski številki 01 524 02 16 med delavniki od 8. - 16. ure.