background

Krepitev ven v spomladanskem času

Pomlad  - čas za preventivno jemanje izvlečkov divjega kostanja

Naravnih zeliščnih krepilcev ven je veliko – med njimi so izvlečki arnike, šentjanževke, ajde, divjega kostanja in drugi. Med dodobra raziskane in upoštevane tudi v uradni medicini pa sodijo prav pripravki, ki vsebujejo standardizirano vsebnost zdravilnega escina. Takšen je npr. izvleček iz semen divjega kostanja Venaforce. Omenjeno rastlinsko zdravilo dokazano krepi vensko ožilje, ker med drugim deluje protivnetno, antioksidativno, izboljšuje elastičnost venskih žil, krepi njihovo steno in zmanjša odtekanje tekočine preko žilne stene v okolico žile. Tako učinkovito pomaga obvladati težave zaradi kroničnega venskega popuščanja. Ker je za optimalno krepitev ven zdravilo iz divjega kostanja dobro uživati vsaj 3 do 6 mesecev, je pomlad idealen čas, da ga pričnemo jemati. Tako bomo vene okrepili še pred nastopom poletne vročine, ki jih dodatno šibi, zaradi česar težav z utrujenimi, bolečimi in oteklimi nogami ne bo ali pa bodo te mnogo blažje. Toda to ni vse, kar lahko storimo spomladi za krepitev ven.

Zakaj čiščenje telesa krepi vene?

Zimski čas lahko v telesu pojača kopičenje toksinov in odpadnih produktov presnove, bodisi zaradi manj sveže zelenjave in sadja, preživljanja časa večinoma v zaprtih prostorih in manj gibanja v naravi na svežem zraku, manjše izpostavljenosti soncu, vpliva krajšega dneva na telo, prehladnih obolenj in jemanja sinteznih zdravil ter mnogih drugih dejavnikov. To sicer obremenjuje celotno telo, prav tako pa na takšno stanje niso imune niti venske žile. Toksinov polna lenobno pretakajoča venska kri jih namreč lahko obremenjuje oz. šibi. Nekatere toksine, npr. BPA (bisfenol A), ki denimo v hrano in pijačo uidejo iz določenih pločevink in plastenk, pa tudi direktno povezujejo, med drugim, s povečanjem rizika za nastanek pajkastih venskih žilic. V nadaljevanju je nekaj idej, kako vene že spomladi pričeti krepiti ne le z jemanjem pripravkov, ki dokazano krepijo vene, ampak tudi s postopnim čiščenjem telesa tako, da prej okrepimo črevo in jetra.

Preverite, ali telesu nudite dovolj vode?

Nujno za vzdrževanje zdravja celega telesa, tudi ven, je ustrezna hidracija. Zaradi vse toplejših dni bomo vodo iz telesa izgubljali tudi s potenjem, zato je dobro preveriti, ali vode res pijemo dovolj. Zaužili naj bi je med 2 in 2,5 litra ter dnevno na to količino vode tudi pol čajne žličke naravne soli. Tudi pred vsakim čiščenjem telesa moramo preveriti, ali pijemo dovolj, saj bodo v nasprotnem primeru lahko nastopili zastoji v izločanju strupnin iz telesa. Te lahko čutimo v pojavu srbenja in izpuščajev na koži, zaprtja, slabega počutja, napihnjenosti trebuha, izloča se smrdeč in temen urin manjše količine, pojavi se lahko glavobol, vrtoglavica itd. Pravšnja hidracija telesa še posebej venam pomaga tudi poleti, saj telesu omogoča optimalno ohlajanje s potenjem in izhlapevanjem vode iz kože. Če smo dehidrirani, telo vodo, nujno za delovanje telesa, ohranja v središču telesa, zato se lahko ojača ohlajanje telesa prek daljšega zadrževanja venske krvi v venah blizu površja telesa.

Prečistite črevo

Pred vsakim čiščenjem jeter je smiselno opraviti čiščenje črevesja (tudi črevesnih oblog, ki jih je lahko več kilogramov) in odpraviti prebavne motnje, kot je npr. zaprtje. Z dobro delujočim črevesjem, kar med drugim pomeni tudi, da vsaj 1- do 2-krat dnevno izločamo blato, bomo lahko učinkovito izločili tudi strupe, ki jih v dvanajsternik z žolčem dnevno izločajo jetra. Ker je ob čiščenju telesa izločanje strupov prek žolča večje, je zato neobhodno, da je črevo na izločanje tega odpada pripravljeno. V nasprotnem primeru se npr. ob zaprtju z zadrževanjem blata v telesu zadržujejo tudi odpadne snovi, še več, te se lahko nazaj vsrkajo v kri. Uspeh vsakodnevnega ali pa aktivnega čiščenja telesa bo zato slab. Metod čiščenja črevesja je več, od klistiranja, ki čisti zlasti debelo črevo, do pitja trpotca, gline, odvajalnih čajev, lanenih semen, zeliščnih juh, dietne hrane … do določenih prehranskih dopolnil, ki nežno utekočinjajo črevesne obloge. Izberite sebi primerno, lahko pa se po pomoč obrnete tudi na ustrezno podkovanega naravnega terapevta. Alfred Vogel je za odpravljanje lenobnosti črevesja v prehrani priporočal na splošno postopno (npr. v 5 tih tednih) povečati vnos balastnih snovi in tekočin. Vlaknine (zelenjava, sadje, lanena semena, otrobi …) namreč zadržujejo vodo v črevesju in mehčajo blato ter črevo spodbujajo k izločanju. Proti zaprtju pa je npr. med drugim svetoval, da na tešče zjutraj popijemo skuhane mlade spomladanske koprive na mleku. Napitek je v pomoč tudi proti bruhanju žolča pri migrenskih glavobolih. Sestavni del čiščenja črevesja je tudi krepitev črevesne flore s pre- in, po potreb,i probiotiki. To lahko npr. z koncentrirano sirotko (Molkosan), ki deluje prebiotično, krepimo že med samim čiščenjem in tudi po njem.

Prečistite jetra

Ko črevo deluje brezhibno, pričnemo s podporo jeter, našega glavnega organa razstrupljanja. Kadar ta peša, se lahko počutimo utrujene, brez energije, boli nas lahko desno pod rebri, slabši je vid, težko prebavljamo mastno in ocvrto hrano, upirajo se nam sadni sokovi, npr. pomaranče, smo razdražljivi, jezljivi itd. Krepitev oz. izboljšanje delovanja jeter (normalna pretočnost jetrnih izvodil …) bo izboljšalo splošno čiščenje telesa. Če so jetra oslabljena in se formirajoči žolč s toksini po jetrnih izvodilih težko premika v žolčnik, lahko vsebina, ki je namenjena iz jeter v žolčnik, prične uhajati skozi steno jetrnih izvodil nazaj v kri. Močno neprijetne znake razstrupljanja – npr. glavobol, vrtoglavico, izpuščaje na koži in srbenje kože, obarvanje beločnic rumeno, slabost, bruhanje … lahko čutimo tudi zaradi uhajanja toksinov iz jeter nazaj v kri. Načinov čiščenja in krepitev jeter je več – npr. uživanje pegastega badlja, izvlečkov regrata, pitja grenke soli in olivnega olja z limono, jemanja prehranskih dopolnil, kot so glutation, (NAC) in drugih. Če so jetra oslabili paraziti, pa je potrebno telo očistiti tudi njih. Pred čiščenjem jeter posamezen način čiščenje najprej dodobra raziščite ali pa se posvetujte z ustreznim terapevtom. Slednje še posebej velja, če imate žolčne kamne.

Prečistite telo

Ko črevesje in jetra (ter seveda ledvici) delujejo optimalno, že to izboljša splošno čiščenje telesa, katerega pa seveda lahko še okrepimo z različnimi ukrepi. Med njimi so potilne kure (savna, vroče kopeli, telesna aktivnost …), razstrupljevalne kopeli (s soljo, sodo bikarbono, zelišči …), postenje, uživanje alg (zlasti klorele), kopriv, klinoptilolita, preslice, žajblja, uživanje prečiščevalne hrane in napitkov oz. sokov, masaža, limfna drenaža itd.

Naj vam ideje za spomladansko krepitev ven prinesejo lahkotne poletne korake.

Besedilo: Adriana Dolinar

A. Vogel nasveti za zdravo življenje

Prijavite se na brezplačne nasvete in postanite del skupnosti A.Vogel

Ali ste vedeli?

Lipoprotein (a) naj bi bil bolj merodajen pokazatelj obolenja arterijskega ožilja (s tem pa tudi nevarnosti možganske kapi) kot meritev LDL holesterola.

Tihi napovedovalec možganske kapi

Se bliža menopavza?

Je krivo toplejše obdobje? So temperature preprosto previsoke? Kaj pa stres v službi – je ta kriv? Zakaj vas iznenada obliva, ko pa ste zdrave, sijoče in v top formi? Je možno, da prihaja menopavza? Poglejmo, s katerimi znaki napoveduje svoj prihod.

Tisoč obrazov ...

Krepitev ven v spomladanskem času

Imate čez poletje običajno težave s težkimi, utrujenimi in pogosto otečenimi nogami? Kaj lahko že spomladi naredimo, da to poletje ne bo tako oz. da bodo težave blažje?

Ukrepi od A do Ž

Pomoč uporabnikom

Za dodatna vprašanja smo vam na voljo na telefonski številki 01 524 02 16 med delavniki od 8. - 16. ure.

Pišite nam