Kaj jesti zjutraj, ko se večini tako zelo mudi? Možnosti je veliko. In že zajtrk je lahko zelo uravnotežen obrok, če se le nekoliko navadimo načrtovati. A pojdimo lepo po vrsti.
Če otroka navadite, da je prva stvar zjutraj kozarec (mlačne) vode, ste mu podarili dragoceno popotnico k njegovemu zdravju. Predstavljajte si to kot kozarec, ki splakne in očisti telo in ga pripravi na nov, svež in sijoč dan.
Nato otroku postrezite sadje. Če imate čas, naj med njim in sadjem mine vsaj 15 minut. Večer prej lahko jabolko že umijete in ga položite na mizo. Poleg položite še kozarček s cimetom in lonček medu. Zjutraj jabolko le še narežite, prelijte z medom in posujte s cimetom. Mmm … Kdo pravi, da otroci ne marajo sadja? Na enak način mu lahko ponudite tudi pomarančo, ananas, kivi …
Se sprašujete, zakaj cimet? Ker bo ta otroka čudovito obvaroval pred številnimi neljubimi jesenskimi in zimskimi mikrobi. Ker je sladkega okusa, ki poudari naravno sladkobo sadja. Ker čudoviti diši … In ta njegov vonj med ostalim vpliva tudi na učne sposobnosti otroka in na njegovo koncentracijo. Več o tem in drugim podobnih možnostih si lahko preberete v knjigi Zdravilna moč začimb za otroke.
Po sadju je prav tako idealno nekoliko počakati. Če imate čas, seveda (pa smo spet pri dovolj zgodnjem prebujanju). 15 minut premora bo dovolj. Ravno prav, da se otrok obleče in počeše, denimo. Vi pa mu vmes lahko pripravite kaj slastnega in zdravega? Ja, to še kako gre …
Da bo šlo hitreje, lahko tudi zajtrk pripravite v naprej. V nedeljo lahko npr. skuhate par vrst žit (proso, ajda, kvinoja, riž …) in to hranite v hladilniku. Skuhajte na vodi in ne solite. Če imate to pripravljeno, vzamete zjutraj le nekaj žita, tega prelijete z vročim mlekom ali žitno kavo in dodate poljubne dodatke, npr. lešnike, mandlje, orehe, sončnična semena, sezam … Tudi kakav ali fino mleti rožiči so odličen dodatek. Za sladkobo lahko uporabite med, javorjev sirup, melaso, še bolje pa je dodajati suho sadje, npr. rozine, datlje, suhe slive, marelice … Ne pozabite še na ščepec kakšne dišeče začimbe, npr. cimeta, vanilje, janeža, ingverja … pozimi tudi klinčkov, ki so najmočnejši antioksidant med začimbami in eden najmočnejših antioksidantov na planetu sploh. Več o tem v zgoraj omenjeni knjigi.
Če otroku žita ne teknejo, mu lahko pripravite denimo jajca. Pripravite jih lahko kot omleto, v katero dodajate poljubno zelenjavo. Sir in šunka prav gotovo niso edina možnost. Če ne gre brez, pa vsaj delež nadomestite npr. s pečeno papriko, bučkami, sladkim krompirjem. Vse to je na ponvi zelo hitro zmehčano.
Možnosti je še veliko. Zajtrk je resnično lahko pester, bogat s hranili, sezonski in lokalno pogojen. Predvsem pa naj bo začinjen z ljubeznijo. V nadaljevanju še nekaj možnosti z recepti, ki vam bodo olajšali pripravo.
Že pregovor pravi, da prazna vreča ne stoji pokonci. Večkrat smo tudi slišali, da naj bo prav zajtrk najbolj bogat obrok v dnevu. Tudi če temu ne sledimo dobesedno, zajtrk je zelo pomemben. Otrok bo v vrtec ali šolo vstopil sit, ker pa bo njegov želodček napolnjen s kakovostnimi živili, bo bolje razpoložen, manj vznemirjen in mirnejši in tudi njegov um bo jasnejši. Izogibajmo se vsaj doma bele moke, belega sladkorja, margarin in rafiniranih olj, sokov in gaziranih napitkov.
Pogosto slišimo, da prehrana v vrtcih in šolah ni najbolj optimalna. To je še dodaten razlog, da za glavnino otrokovih obrokov poskrbimo doma,začenši z zajtrkom. Več kot bo staršev, ki se zavedajo pomena zdrave prehrane, hitreje se bodo pričele odvijati spremembe na jedilniku otrok znotraj šol in vrtcev. Velikokrat pa ti ponudijo zdrava živila, pa jih otroci zavračajo in hlepijo po hrenovkah, čokoladnih namazih in podobno. Odgovornost za otrokove prehranske izbire leži na nas. Če je otrok doma vajen zdravih živil, jih bo z veseljem užival tudi drugje.
Čudovito bi bilo, če bi otroku ljubezen do zdrave prehrane privzgajali od malih nogic. Res da vsi otroci ne marajo vsega, a vztrajnost se izplača. Če ne mara brokolija, mu ponudite cvetačo, korenček ali kaj drugega. Sendvič ni nadomestilo za zelenjavo, npr. Seveda pa je ključno, da se v družini vsi prehranjujete zdravo, saj zgled vedno pove več kot tisoč besed.
Pogumno, uspelo vam
Pripravila: Sabina Topolovec
Prijavite se na brezplačne nasvete in postanite del skupnosti A.Vogel
Kronična vnetja so pogosto povezana z različnimi boleznimi, vključno z avtoimunskimi motnjami, srčno-žilnimi obolenji, diabetesom in rakom.
Sklepi se starajo hitreje, kot ostalo ogrodje telesa. Z nesmotrno rabo jih lahko tudi preuranjeno obrabimo in si tako omejimo gibanje.
Stres je postal neizogiben del sodobnega načina življenja in ga doživljamo skoraj vsi, ne glede na starost, poklic ali življenjske okoliščine
Za dodatna vprašanja smo vam na voljo na telefonski številki 01 524 02 16 med delavniki od 8. - 16. ure.