Pandemija zrenja v računalnik, tablico in telefon se je pričela že precej pred covidom. Številni strokovnjaki so že nekaj let prej opozarjali na škodljive in daljnosežne posledice le tega na otrokovo zdravje. Ko smo čez noč morali presedlati na šolanje na daljavo, smo v hipu pozabili nanje, kot da je vse v najlepšem redu.
A prav je, da se teh svaril spomnimo. Ali vsaj priporočil. Nevrofiziolog, dr. Ranko Rajović, avtor knjige Kako z igro spodbujati miselni razvoj otroka, gibanje priporoča kot glavni steber za celovito zdravje otroka. Obenem pa svari pred pretirano uporabo računalnikov, tablic in telefonov. Če otrok pol ure igra igrice, mu moramo omogočiti eno uro gibanja na svežem zraku. Če sta to dve uri, to pomeni 4 ure v naravi. Verjetno ni težko izračunati, da se slednje sploh ne more časovno iziti …
To pa vemo skoraj vsi starši. Kot odrasli se veliko bolje zavedamo pomena gibanja, veliko lažje se povzpnemo na bližji hrib. Veliko bolj se nas dotakne milina narave. Veseli smo napora in čutimo, kako vsak korak v nas sproža naval hormonov sreče. Če tako počnemo od malega in torej otroka na gibanje navajamo od prvih korakov, bo težav z upiranjem manj, saj bo gibanje preprosto postalo del njega. Zgled je tudi tu najboljši učitelj.
A ponavadi je tako, da v obdobju, ko dobimo otroka, hkrati gradimo kariero, gradimo ali opremljamo dom in se seveda tako ali drugače ukvarjamo z otrokom. Kaj lahko se zgodi, da mine nekaj let, ko ugotovimo, da si končno zaslužimo nekaj časa zase. Da je čas, ki ga namenimo rekreaciji, v resnici naložba. V dobro počutje, zdravje in konec koncev tudi v dober odnos, tako s partnerjem kot z otrokom. Veliko premalo časa preživljamo skupaj in to prav zato, ker življenje jemljemo preveč resno. Brez heca. Tudi sama sem takšna, težko si vzamem čas zase in se spravim skozi vrata. A ko jih enkrat prestopim, sem neskončno srečna. Ne le zaradi hormonov sreče, ki se sproščajo pri gibanju, temveč tudi zato, ker se tedaj, ko sta z mano otroka, z njima veliko lažje povežem. Ker ni tisoč dejavnikov, ki motijo mojo prisotnost. Ker se otrok v naravi lažje zaupa. In ker dobro začuti, da ima starševo polno pozornost. Začetno godrnjanje kaj kmalu preglasi petje ptic, ki mu prisluhne. Moj sin je nedavno na enem od takšnih sprehodov odkril preko 100 let star ostanek orožja. Si predstavljate njegovo navdušenje?
Sprehod skozi gozdno jaso ali polja je lahko tudi dober poligon za številne igre. Dovolite otroku, da se čim svobodneje giba, da pleza po drevesih, da raziskuje in odkriva svet rastlin in živali. Posebej fantki za razvoj možganov potrebujejo čim več gibanja izven osi telesa.
Na tak sprehod lahko vzamete tudi razne rekvizite, denimo zmaja, ki ga spuščate ob vetrovnem vremenu ali badminton, k katerem se z otrokom preizkusite v lepem vremenu na ravnem. Tudi žoga ali gumitvist ali vrv so dobri rekviziti. Otroci bodo veliko raje hodili z vami, če bodo vedeli, da jih čaka lepo in zanimivo popoldne, kjer morda ne bo treba »zgolj« hoditi v hrib. Zelo dobro se obnese tudi metoda, kjer na potep povabite še otrokovega prijatelja. Precej verjetno je, da bosta hitrejša od vas. Pripravite jima lahko tudi lov na skriti zaklad? Možnosti je veliko.
Potreba po gibanju je otrokom prirojena. Pogosto smo starši tisti, ki ga v skrbi pred takšno ali drugačno nevarnostjo oviramo pri tem, da se svobodno giba. V resnici je nevarnosti v naravi, celo v gozdu, malo. Otroci imajo zelo dober občutek, do kje so še varni, seveda pa jim pri tem pomagamo tudi starši. Morda bo znal splezati na drevo, pri sestopu pa bo potreboval našo pomoč.
Vse našteto je že nagrada, če pa je potrebna še dodatna »sladka« vzpodbuda, naj se zgodi na vrhu hriba in ne na njegovem vznožju.
Pogosto nas skrbi, kar otroku zapakirati v nahrbtnik. Običajno najprej pomislimo na sendvič, energijsko tablico ali kakšen posladek. Vse to lahko pripravite skupaj z otrokom doma in ga tako še dodatno motivirate, da bo že od doma šel dobre volje. Morda bi želeli preizkusiti katerega od naslednjih receptov:
Oreškaste cimetove kroglice - Energijska bomba za trenutke, ko rabimo zagon. Z dragocenimi oreščki, datlji in začimbami. Odlična in zdrava sladica za vsa življenjska obdobja.
Ovseno-pomarančne ploščice - Domače energijske ploščice, primerne za otroke, pa tudi za odrasle po napornem treningu v telovadnici.
Juha na poti - Ko je modno »to go«, lahko temu sledimo tudi sami. Posebej jeseni, ko so dnevi opazno krajši, lahko tudi kosilo zaužijemo na gozdni jasi, npr. V tem primeru seveda res ne »kompliciramo«. To je lahko preprosta juha iz termovke in kos polnovrednega kruha.
Doma pripravimo zelenjavno bistro juho. Segrejemo liter vode in v njem raztopimo žlico jušne osnove Herbamare. Tako bomo v najhitrejšem času ustvarili topel obrok, v katerem bo čutiti moč in okus ekološko pridelanih sestavin, od zelenjave do začimb in zelišč. Vročo shranimo v termovki, nato pa juho na poti po želji obogatimo s kuhanim rižem, jušnimi kroglicami, prepečencem ipd.
Voda je življenje in brez nje naše telo ne deluje optimalno. Posebej otroci imajo zelo radi sladkane napitke, sokove in gazirane pijače. Poleg škodljivega sladkorja, fosforne kisline, arom ipd., ki zdravju otroka zagotovo ne koristijo, se je zelo pomembno zavedati tudi dejstva, da otroka številni napitki tudi nekoliko ožamejo. Posebej ob športnih aktivnosti je zato zelo pomembno, da je otrok dobro hidriran. Vodi, ki jo vzamemo na pot, dodamo kakšno zrnce polnovredne soli, žlico medu ali melase in nekaj soka citrusov:
Domač izotonični napitek
Sestavine pomešamo med sabo in napitek je pripravljen.
Uživajte v teh neprecenljivih trenutkih z otrokom, posebej ko je še majhen. Dovolite mu, da izživi svojo igrivost. Prisluhnite mu, hodita z roko v roki, postanite tudi vi otrok in se brezskrbno lovite z njim. Otroci so kot male antene, hitro začutijo našo žalost, jezo, skrbi. Tega ne moremo prikriti, niti ni prav, da se pretvarjamo, da je vse v najlepšem redu. A zagotovo se boste v naravi veliko lažje sprostili in uživali tudi sami.
Ko otrok začuti, da smo starši v redu, bodo tudi otroci zasijali v zdravju. Brezpogojna starševska ljubezen je najboljša popotnica, ki mu jo lahko namenimo. Narava nas pri tem čudovito podpira. Imamo srečo, da živimo v eni najbolj gozdnatih in zelenih dežel na svetu. Izkoristimo to.
Pripravila: Sabina Topolovec
22.09.2021
“Zelo koristna, bravo!”
Snežna
Odgovor A.Vogel: Hvala za vaše mnenje, nas veseli, da so vsebine koristne.
Prijavite se na brezplačne nasvete in postanite del skupnosti A.Vogel
Kronična vnetja so pogosto povezana z različnimi boleznimi, vključno z avtoimunskimi motnjami, srčno-žilnimi obolenji, diabetesom in rakom.
Sklepi se starajo hitreje, kot ostalo ogrodje telesa. Z nesmotrno rabo jih lahko tudi preuranjeno obrabimo in si tako omejimo gibanje.
Stres je postal neizogiben del sodobnega načina življenja in ga doživljamo skoraj vsi, ne glede na starost, poklic ali življenjske okoliščine
Za dodatna vprašanja smo vam na voljo na telefonski številki 01 524 02 16 med delavniki od 8. - 16. ure.