Spanju se pripisuje premajhna vloga, v resnici pa prav to zelo pomembno gradi tudi imunski sistem (vpliva pa seveda tudi na rast, na boljše delovanje možganov in še bi lahko naštevali).
Vsi otroci ne spijo enako. Pri nekaterih gre zlahka, drugih ne uspava niti vožnja v avtomobilu ali vozičku. Dejavnikov, ki vplivajo na spanec (zlasti dojenčkov) je zelo veliko. Prav je, da jih ozavestimo, potem pa delujemo v smeri najboljšega, kar zmoremo.
Vse se prične na začetku. Mirna nosečnost, kjer bodoča mama lepo skrbi zase, posledično pa seveda tudi za otroka, je dober temelj tudi za otrokovo spanje. Zelo pomembno je, da je mama med nosečnostjo dovolj naspana, da poskrbi za sprostitev, da je umirjena. Zdrava prehrana, zmerno gibanje, odsotnost poživil so prav tako ključni.
Vse to vpliva tudi na porod. Mama, ki se nanj dobro pripravi, bo praviloma lažje rodila. Manj invazivnih postopkov pri porodu pa obenem pomeni tudi bolj mirnega dojenčka, ki ga bo lažje uspavati.
Težko boste srečali mamo, ki se bo lahko pohvalila, da je njen dojenček prve mesece preživel brez krčkov. Otrok neutolažljivo joče, neprespana mama ga ziba, mu poje, ga boža, previje, podoji. Na pomoč priskoči še mož, babica, soseda, prijateljica, otrok pa še kar joče. Če opazite, da je otrok mirnejši, ko imate obiske, ko je pri babici in podobno, je povsem verjetno, da ima njegov jok kaj opraviti z vznemirjenostjo mamice. Dandanes je težko ohranjati prisotnost, od mam se pričakuje zelo veliko. Mama, ki v pretežni meri sama skrbi za dojenčka (in sorojence) in gospodinjstvo, je zelo težko umirjena. Ob obilici dela in otrokovem slabem spancu je tudi sama neprespana. Otrok vse to čuti, zato odreagira z jokom. V mnogih tradicionalnih deželah, kjer se mami pripisuje predvsem materinska vloga (zlasti v prvih mesecih ), so otroci veliko manj jokavi. Lahko bi rekli, da se tam s krčki ne srečujejo. Zgolj v razmislek, da za jok niso vedno krivi krči in da težave zato ne bodo odpravile takšne ali drugačne kapljice. Težave se je treba lotiti pri vzroku.
Po drugi strani pa trebušne kolike lahko zelo uspešno obvladujemo tudi z začimbami. Doječa mamica bo njihove zdravilne učinke na otroka prenašala preko mleka. Preizkusite lahko denimo semena koromača, kopra, janeža, kumine, pa tudi listke melise in mete. Več o njihovem delovanju si lahko preberete v knjigi Zdravilna moč začimb za otroke, kjer je v razširjeni izdaji sedaj tudi novo poglavje, namenjeno prav težavam s krčki pri dojenčkih.
Mnenja okoli tega so deljena, vsekakor pa velja preizkusiti. Posebej ko se otrok ponoči doji, je skupno spanje lahko veliko olajšanje tako za otroka kot za mamo. Dojenček se preprosto »priklopi«, mama pa v hipu zaspi nazaj. Otrok obenem nenehno čuti prisotnost svoje mame in njen srčni utrip, ki ga je spremljal že vso nosečnost.
Dojenčki seveda rabijo spanec tudi tekom dneva. Včasih lahko za to izrabite tudi sprehod z vozičkom ali nošnjo v nosilki. Otrok se bo naspal, vi pa obenem poskrbeli za gibanje, svež zrak in sprostitev. Posebej nosilke, v katerih lahko otroka tesno privijete nase (trakovi za nošenje), so odličen način za uspavanje otroka, vi pa imate prosti obe roki. Nobenih ovir za sprehod po gozdu, ki bo dobro del obema. V zimskem času si lahko preko nosilke oblečete večjo bundo, da bo otroku dovolj toplo tudi ob manj ugodnem vremenu.
Vsekakor naj temperatura v spalnici ne bo previsoka, zrak pa svež. To je pomembno tako za otroke kot za odrasle. Prav tako je zelo pomembno, da je v spalnici povsem temno (velja le za nočno spanje). Odstranite vsakršen vir svetlobe, čeravno je to le drobna lučka na televizorju ali budilki. Nasploh si je prostor za spanje, posebej pri otrocih, najbolje urediti tako, da v njem ni nobenih elektronskih naprav, ki sevajo in tudi s tem neugodno vplivajo na spanec. Ponoči iz spalnice umaknite tudi elektronske varuške, ki prav tako oddajajo sevanje.
Otroci potrebujejo veliko spanca, ki pa naj bo obenem kar se da urejen. Otroka od malega navajajte na odhod v posteljo ob približno enakem času, posebej pri večernem uspavanju. Če otrok zaspi ob 20h, imate tudi vi na voljo še nekaj časa zase, ko si lahko v miru oddahne in se sprostite. V tem času se lahko posvetite tudi svojemu partnerju in poglabljate vajin odnos. V družinah, kjer vlada tesna in ljubeča povezanost med staršema, so tudi otroci mirnejši, kar vpliva tudi na njihov spanec.
Spalno rutino lahko oblikuje sami, po vašem čutenju, nato pa temu sledite vsak dan. Otroka zvečer okopajte (brez agresivnih penil in mil s kemičnimi primesmi), mu preberite pravljico, zmasirajte trebušček, mu nežno pojte – kot čutite. Pazite tudi na to, da večerni obrok ne bo preveč obtežil njegovih občutljivih prebavil.
Posebej dojenčkom zelo prija, če jim v kopalno kad dodamo nekaj čaja iz vrtnice. Čudovita in nežna aromaterapija ga bo umirila in poskrbela za dober spanec.
Recept: Mleko s kardamomom za lažji spanec
Skodelica mleka s kardamomom bo otroka hitreje zazibala v spanec. Pripravimo ga tako, da v vroče mleko zakuhamo približno četrt žličke kardamoma. Ko se ohladi, mleko še osladimo z žličko medu.
Tudi večji otroci še kako potrebujejo kakovosten spanec, čeravno spijo manj in le še ponoči. Vse našteto velja tudi zanje, zgoden odhod v posteljo, temna spalnica, odsotnost elektronskih naprav … Zelo priporočljivo je, da otrok tudi pred spanjem ne igra igric ali gleda vsebin, ki ga vznemirjajo. Vznemirja pa že sama svetloba iz elektronskih naprav. Če je le mogoče, naj otrok uro pred spanjem počne kaj drugega. Večerja, kopanje, pravljica ali kakšna skupna igra z družino, pogovor … vse to ga bo umirilo, da bo lažje in hitreje zaspal. Če to počnemo redno, od malega, bo otrok zdrav in vesel.
Če otrok joče, je vznemirjen, ne zmore zaspati sam, ni prav nič narobe, če greste spat skupaj z njim, pa naj bo to dojenček ali starejši otrok. Pogosto še vedno slišimo mit, da otrok z jokom izsiljuje. Če otroka dlje časa pustimo jokati, mu lahko pustimo nepopravljive posledice. Otrok bo sicer nehal jokati, ob tem pa bo obenem izkusil lekcijo, ki mu je gotovo ne želite predati.
Starševstvo ni vselej preprosto, a naporni trenutki z malčkom, ki se nam zdijo tako dolgi, v resnici hitro minejo. Pomislite, je kaj vrednejšega od vašega otroka? Preživite čim več časa z otrokom, to je najdragocenejša popotnica, ki mu jo lahko predate.
Če vam spanje pri vašem malčku prestavlja izziv, vam toplo priporočam predavanja svetovalke za spanje dojenčkov in malčkov Vesne Osmanagič, ki je s svojimi dragocenimi nasveti pomagala številnim družinam v Sloveniji in v tujini. Njena spletna predavanja lahko poslušate preko spletne šole za starše Veva.
Besedilo: Sabina Topolovec
Prijavite se na brezplačne nasvete in postanite del skupnosti A.Vogel
Kronična vnetja so pogosto povezana z različnimi boleznimi, vključno z avtoimunskimi motnjami, srčno-žilnimi obolenji, diabetesom in rakom.
Sklepi se starajo hitreje, kot ostalo ogrodje telesa. Z nesmotrno rabo jih lahko tudi preuranjeno obrabimo in si tako omejimo gibanje.
Stres je postal neizogiben del sodobnega načina življenja in ga doživljamo skoraj vsi, ne glede na starost, poklic ali življenjske okoliščine
Za dodatna vprašanja smo vam na voljo na telefonski številki 01 524 02 16 med delavniki od 8. - 16. ure.