background

Kako pripraviti otroke na mrzle zimske mesece?

Vedno, ne glede na starost človeka, je ključ do ohranjanja zdravja ali vračanja k njemu v sposobnosti vzdrževanja ravnovesja telesa in duha. Prost pretok vitalne življenjske energije, prane, Chi, brezpogojne ljubezni,… skozi telo so tisti, ki ravnovesje omogočajo. Čutenje, izražanje in zadovoljevanje potreb odraslega ali otroka pa ta pretok vitalne energije dovoljuje. Pri tem seveda niso mišljene le potrebe po hrani, vodi, obleki,… ampak tudi glavna potreba po sprejemanju in dajanju brezpogojne ljubezni.  

Redno  prebavljanje čustev  

Tako kot je za nemoten pretok vitalne življenjske energije skozi telo potrebna redna in dobra prebava hrane, je potrebno tudi redno in dobro prebavljanje čustev. Na primer, če otrok v šoli doživi nek konflikt - stres in je zaradi tega prizadet, žalosten, jezen, prestrašen,… neješč, noče v šolo, se drži zase, je razdražljiv,… nam staršem ne pove za vzrok takšnega stanja,… mi ne opazimo njegove stiske,… lahko to (zaradi motnje v pretoku vitalne življenjske energije, ki se ob tem zgodi) vodi v padec  obrambnih  moči telesa in do obolenja. Otrok, ki zamolči takšno stisko, lahko npr. zboli na želodcu (tiščanje, bolečine v želodcu, zgaga, porušena prebava,…) ali pa pozimi zboli npr. za angino. Vzrok obolenja je torej nedvomno ignorirana potreba (tako s strani otroka, ki se ni izrazil, kot s strani starša, ki ni opazil) po razreševanju konflikta v šoli z vsemi posledicami.  

Da tako neprebavljena čustva res povzročajo številna obolenja, je poznano že tisočletja številnim tradicionalnim medicinam. Ta dejstva pa potrjuje tudi nova veja znanosti  - psiho nevro endokrino imunologija. Lep primer, kako čustva vplivajo na telo, je tudi pogled v notranjost želodca devetletnega dečka. H. Lindemann opisuje: Ko je imel Tom devet let, si je z vrelo juho tako hudo oparil požiralnik, da mu ga je brazgotina zaprla. Poslej je moral hrano prežvečiti in jo izpljuniti v lijak, od koder je prežvečena jed po cevi pritekla skozi operativno odprtino v trebušni steni v želodec. Haralod G. Wolff ga je prosili, naj postane njihov laboratorij na nogah. Skozi okence v želodcu sta raziskovalca lahko neposredno opazovala želodčno sluznico in gibanje želodca. V jezi ali ogroženosti (duševni stres) je postala Tomova želodčna sluznica rdeča, v drobne površinske žilice je pritekalo več krvi in prebavne žleze so izločale več sokov. Če so tegobe trajale dalj časa, so postale žilice krhke in je prišlo do majhnih krvavitev, ki niso pojenjale celo, ko je Tom ponovno dosegel svoje notranje ravnovesje. Tako lahko nastane želodčna razjeda. Povečan dotok krvi in izločanje želodčnega soka sta značilni znamenji, da se želodec pripravlja na obed. Kadar je bil Tom žalosten in zamišljen, se mu je kri izgubila iz želodčne sluznice, ki je postala bleda in ni več izločala sokov.  

Ne prezrite torej pomembne potrebe, ki omogoča krepitev otrokovih obrambnih moči  telesa –  potrebe po rednem prebavljanju čustev. Da bomo to dosegli, pa je potrebno tudi veliko zaupanja, komunikacije, brezpogojne ljubezni,… med nami in otroci.  

Hidracija tudi v zimskih dneh!  

Pomembna potreba, ki omogoča ravnovesje telesa in duha, je tudi skrb za ustrezno hidracijo telesa. S tem je mišljeno predvsem pitje vode - zakaj vode, si preberite v knjigi Telo kliče po vodi.  

Poleti, ko je vroče, otroci sami od sebe radi pijejo vodo, ko pa se zunaj ohladi, potreba po pitju vode nekako  izzveni. Kadar pijemo manj, telo ob pomanjkanju vode v telesu vklopi varčevalne mehanizme za varčevanje z razpoložljivo vodo. Eden od takšnih mehanizmov varčevanja je tudi krčenje dihalnih poti, da se z izdihavanjem voda ne izgublja iz telesa. Posledica tega pa je zasluzenost dihal, težko dihanje in večja občutljivost sluznice dihal na vnetja.  

V mrzlih mesecih so tako dehidrirani otroci lahko hitro tarča prehlada, gripe, bronihtisa in podobnih obolenj. Da se to ne zgodi, spomnite otroke na redno pitje vode tudi, ko zunaj postane hladno. Potreba po vodi je pri otrocih toliko večja, ker vodo potrebujejo tudi zaradi rasti telesa. Pijejo naj jo čez cel dan. Glavnino vode pa naj popijejo do 18. ure. To še posebej velja za tiste otroke, ki jim ponoči še rado »uide«. Za učinkovito hidriranje telesa je poleg pitja vode potrebno zaužiti tudi primerno količino soli. Npr. na 2 litra zaužite vode na dan potrebujemo pol čajne žličke naravne soli. To lahko zaužijemo s hrano ali pijačo.  

Način prehrane

Tudi zdrava prehrana je ena od osnovnih potreb telesa. Telo za zdravje oz. za okrepitev obrambnih moči telesa potrebuje vrsto vitaminov, mineralov, amino kislin, koristnih maščob,… ki jih dobimo le v ekološki naravno pridelani in predelani hrani.

Ne pozabite, da telo otroka ne potrebuje pesticidov, škodljivih konzervansov, umetnih barv, arom, okusov, težkih kovin,… in drugih za telo obremenjujočih snovi, ki jih je polno v konvencionalno pridelani in predelani »hrani« oz. bolje rečeno v mašilu ali polnilu, ki zgolj polni naša prebavila. Z uživanjem takšne hrane otrok ne bo razvil odpornosti na pesticide,… tako kot zmotno misli mnogo staršev, temveč bodo njegove obrambne moči iz leta v leto šibkejše. Če torej veste, da je otrok skoraj vsako zimo bolan, poskrbite pravočasno tudi za spremembo prehrane in mu pomagajte, da se pred zimo okrepi tudi na ta način.

Obnova črevesne flore

Da mnogo obolenj izvira iz črevesja, je prav tako dobro poznano dejstvo. Zakaj je temu tako, verjetno ni potrebno veliko razlagati, glede na to, da skozi prebavila sprejemamo hrano (del energije, potrebne za življenje), pa tudi oddajamo  »smeti«.

Če ima torej otrok težave s prebavo, je jemal antibiotike ali druga zdravila,… ki so porušila ravnovesje črevesne flore, pravočasno poskrbite tudi za okrepitev črevesne flore in ureditev prebave otroka. Zdrava hrana, prehranski dodatki za krepitev telesa,… brez tega ne bodo v popolnosti delovali, saj jih prebavila ne morejo ustrezno prebaviti in telo vsrkati.

Črevesno floro krepi npr. redno pitje koncentrirane fermentirane sirotke. Kadar je črevesna flora poškodovana zaradi jemanja antibiotikov, bo verjetno potrebno poleg pitja sirotke črevesno floro okrepiti tudi z jemanjem probiotičnih pripravkov. Več o tem si preberite v knjigi Vojna ali mir z bakterijami.

Dolgoročna preventiva z ameriškim slamnikom

Jesen je primeren čas tudi za začetek dolgoročne preventive oz. krepitve obrambnih moči telesa s pomočjo zdravilnih rastlin. Otrokom (zlasti pa tistim, ki vsako zimo bolehajo) torej lahko pomagamo, da stres ob menjavi letnih časov, ob prehodu iz brezskrbnega poletja v novo šolsko leto,… lažje prebavijo tudi s pomočjo zdravilne rastline ameriški slamnik.

Zadnja klinična študija, narejena s to zdravilno rastlino – oz. natančno z zdravilom A.Vogel Echinaforce, je pokazala dolgoročno varnost in učinkovitost preventivnega 4 mesečnega jemanja Echinaforca. To je torej dobra novica za vse, ki imajo oslabljen imunski sistem in potrebujejo daljšo zaščito.

Zdravilo učinkovito pomaga tako otrokom (od 4. leta dalje), kot starejšim, slabotnim osebam, ter vsem, ki imajo več kot 2 prehlada na leto, so stresno preobremenjeni, imajo  pomanjkanje spanja, so kadilci itd. Omenjena raziskava razkriva tudi, da se je z zdravilom Echinaforce močno zmanjšalo (za več kot 50%) tudi število okužb z virusi influence, parainfluence, korona virusi, respiratornimi sincicijskimi virusi.

Dokazano pa nam in našim otrokom omenjeno naravno zdravilo pomaga tudi, ko že zbolimo. Namreč za več kot 60 % nam zmanjša jakost simptomov prehlada ali gripe in skrajša čas trajanja simptomov za 1,5 dneva. Poleg tega pa se zmanjša tudi sočasna uporaba drugih pripravkov ob obolenju (npr. antipiretikov, analgetikov, antibiotikov,…).



Tekst: Adriana Dolinar

A. Vogel nasveti za zdravo življenje

Prijavite se na brezplačne nasvete in postanite del skupnosti A.Vogel

Ali ste vedeli?

Ali ste vedeli? Znano je, da post prinaša mnoge koristi. Tako lahko z njim med drugim vzdržujemo zdravje, izboljšamo fizično ali psihično počutje ter skrbimo za dolgoživost. Vendar pa post ni primeren za kogarkoli.

Postenje – kdo ni primeren?

Pomoč uporabnikom

Za dodatna vprašanja smo vam na voljo na telefonski številki 01 524 02 16 med delavniki od 8. - 16. ure.

Pišite nam