Pomoč uporabnikom
Za dodatna vprašanja smo vam na voljo na telefonski številki 01 524 02 16 med delavniki od 8. - 16. ure.
Pišite namBHP (benigna hiperplazija ali hipertrofija prostate) je medicinski izraz za obolenje, ki je bolj poznano pod imenom povečana prostata. Gre za zelo pogosto obolenje pri moških, pri katerih se pojavita dve vrsti simptomov:
Zdravniki že dolgo vedo, da velikost povečane prostate ni nujno sorazmerna s simptomi, ki jih ob tem občutimo. Simptomi BHP se namreč lahko pojavijo tudi če prostata ni povečana.
Beseda hiperplazija pomeni povečano število celic. Beseda hipertrofija pa se nanaša na povečano velikost organa oziroma tkiva.
Besedna zveza benigna hiperplazija prostate se uporablja takrat, ko se v prostati poveča število celic. To posledično pomeni tudi povečanje velikosti prostate, zato je primeren izraz tudi benigna hipertrofija prostate.
V medicinski literaturi boste tako zasledili oba pojma, čeprav strokovnjaki pravijo, da je ustreznejši izraz benigna hiperplazija prostate.
Točen vzrok za benigno povečanje prostate do danes še ni poznan. Domneva se, da je povezan s spremembo ravnovesja hormonov, do katerih pride pri staranju. Takrat celice prostate postanejo bolj občutljive za testosteron DHT (dihidrotestosteron), ki kroži po telesu.
Celice prostate se odzovejo tako, da se delijo in s tem razmožujejo (hiperplazija), to pa povzroči, da se prostata poveča. Kakorkoli, samo povečanje prostate ni v nujni korelaciji s pojavom simptomov BHP:
Po predvidevanjih je za povečano prostato poleg razmnoževanja celic krivo tudi vnetje, ki se pojavi v tkivu prostate. To povzroči draženje oz. živčno motnjo v sečnem mehurju kot tudi na stičišču mehurja in prostate, zato je moten nadzor nad uriniranjem.
Ker točen vzrok za benigno povečanje prostate ni poznan, so strokovnjaki za zdravljenje prostate faktorje tveganja postavili na podlagi empiričnega opazovanja. Mednje sodijo:
Na splošno pri BHP govorimo o benignem obolenju, četudi ga spremljajo hudi simptomi. Ne glede na to se zapleti lahko pojavijo, s tem pa dodatne težave, ki so lahko zelo resne:
Hernija. Daljši in ponavljajoč napor pri uriniranju lahko povzroči razpoke na različnih predelih trebušne stene.
Za dodatna vprašanja smo vam na voljo na telefonski številki 01 524 02 16 med delavniki od 8. - 16. ure.
Pišite namRazvoj protivirusnih učinkovin je težaven, saj virusi za razmnoževanje uporabljajo gostiteljeve (človeške) celice.
Protivirusno delovanje zdravila Echinaforce ...Obrambne moči organizma je najbolje graditi vse leto. A tudi ko že zbolimo, lahko zanje storimo marsikaj.
Naravni pomočniki pri podpori imunskemu sistemu ...da lahko ponavaljajoča se vnetja ušes vodijo tudi v izgubo sluha ali celo vnetje možganske opne?
Kako učinkovito preprečiti vnetje ušes pri otrocih?Odkrijte zgodbo Alfreda VoglaV naravi nam je dano vse, kar potrebujemo za zaščito in ohranjanje zdravja!