Pomoč uporabnikom
Za dodatna vprašanja smo vam na voljo na telefonski številki 01 524 02 16 med delavniki od 8. - 16. ure.
Pišite namV tem članku je zapisan pregled simptomov, ki se pojavijo najpogosteje. Takoj na začetku pa moramo poudariti, da se ti simptomi ne pojavljajo pri vsaki ženski v menopavzi, če pa se, so običajno blagi in hitro izginejo.
Navali vročine, ki jih mnogokrat spremlja menopavzno potenje, so najpogostejši simptomi, ki se pojavljajo pri več kot 80 % ženskah v menopavzi. Navale vročine najbrž povzroči motnja v delovanju dela možganov, ki uravnava telesno temperaturo. Ta motnja nastane zaradi spremembe ravni hormonov.
Ker se navali vročine in potenje pogosto pojavljajo skupaj, se oba izraza uporabljata izmenoma in označujeta isto skupino simptomov. Nočno potenje je preprosto čezmerno potenje ali navali vročine, ki se pojavljajo ponoči. To lahko moti spanje in posledično negativno vpliva na kakovost življenja.
Nenadne spremembe v sobni temperaturi, uživanje bolj začinjene (pekoče) hrane in stresne situacije lahko sprožijo navale vročine ter potenje.
Za več informacij o navalih vročine in nočnem potenju sledite povezavi.
Menopavza se začne, ko izostane menstruacija. Vendar pa se le redko zgodi, da menstruacija izostane nenadoma. Najpogosteje postane menstrualni ciklus nereden, ko menstruacija postaja močnejša ali bolj boleča.
Menstruacije lahko prihajajo redkeje ali pa se med menstruacijami pojavijo krvavi izcedki. Včasih so ženske po nekaj mesecev brez menstruacije, potem pa je ta izjemno močna.
Izredno močne menstruacije so lahko pokazatelj tumorja maternice ali druge ginekološke motnje, posebno, če to menstruacijo spremlja tudi huda bolečina. Če imate take simptome, je najbolje, da se posvetujete z zdravnikom.
S staranjem se tudi naravno zmanjšuje naša telesna dejavnost – zato menopavza ni edini vzrok za povečanje teže. Hormonske spremembe vplivajo na telesno težo, a ne vedno enakomerno.
V vsakem primeru pri ženskah v menopavzi pogosto opazimo povečanje telesne teže. Če to veste že prej, se lahko ustrezno pripravite – povečate svojo telesno dejavnost in se zdravo prehranjujete.
Hormonske spremembe med menopavzo lahko vplivajo na delovanje možganov in pri ženskah se tako lahko pojavijo znaki potrtosti ali nihanje razpoloženja. Ti simptomi so verjetno pogostejši kot mislimo; občasno hormonske spremembe lahko povzročijo tudi depresijo.
Potrtost v menopavzi je lahko še večja zaradi dejstva, da otroci običajno takrat odraščajo in zapuščajo prvotni dom.
Tesnoba in razdražljivost sta lahko tudi del menopavze. Nekaterim ženskam se zdi, da so ti simptomi podobni tistim v predmenstrualnem stanju in jih obravnavajo podobno. Občasno tesnobo ali razdražljivost lahko spremlja drhtenje ali zavedanje bitja srca.
Pri nekaterih ženskah se v menopavzi pojavijo bolečine v mišicah in sklepih. Pri tem je najpogosteje prizadeta zgornja polovica telesa – vrat, ramena, komolci in roke.
Hormoni pri ženskah pomembno vplivajo na zdravje sklepov; nihanje vrednosti estrogena med menopavzo vpliva na delovanje mišic in sklepov.
Če se pri vas pojavijo bolečine in okorelost v mišicah in sklepih, je več načinov, kako si lahko po naravni poti pomagate sami. Sprememba prehrane ima lahko pozitiven učinek na vse te simptome menopavze. Zmanjšajte vnos sladkorja in uživajte več vitamina C.
Drugi simptomi menopavze se pojavljajo redkeje. Sem spadajo naslednji.
Menopavzni glavoboli – ti lahko nastanejo zaradi razdražljivosti in tesnobe. Čeprav tega še ne razumejo dobro, se zdi, da imajo hormonske spremembe med menopavzo neposreden vpliv na nastanek glavobola. Te spremembe verjetno povzročajo glavobol na podoben način kot pri ženskah med menstruacijo.
Pozabljivost – ženske med menopavzo postajajo pozabljive, kar pa preprosto pripisujejo staranju. Še slabše je, če nočno potenje moti spanec in če občutite potrtost ali tesnobo. Pozabljivost se običajno izboljša, ko se menopavza konča. Vendar pa si proti pozabljivosti lahko pomagate tako, da pišete zapiske in sezname. Privoščite si dovolj spanca - tako bodo tudi vaši možgani delovali bolj učinkovito.
Motnje spanja – med menopavzo lahko nočno potenje in navali vročine motijo spanje. Če se izboljšajo ti simptomi, se izboljša tudi spanec. Podobno kot hormonske spremembe povzročajo potrtost, lahko motijo tudi spanje. Ponoči se večkrat zbudimo, kakovost spanca je slabša in z nenehnim premetavanjem po postelji kratimo spanec tudi partnerju. Če vaše težave s spanjem niso povezane z nočnim potenjem ali z navali vročine, vas bo morda zanimala naša stran Kako lahko bolje spimo in Vodnik za dober spanec.
Lasje, koža in nohti med menopavzo – stanje naših las, kože in nohtov je lahko pokazatelj, našega zdravja. Nekaterim ženskam se zdi, da ti med menopavzo izgubijo svoj lesk in čvrstost ter da se njihovo stanje poslabša. Zaradi hormonskih sprememb vezivno tkivo pod kožo postane tanjše in manj prožno. Pojavijo se gube, ki se jih bojimo, vse to pa vpliva tudi na oskrbo naših las in nohtov s hranilnimi snovmi.
Mehur in spolne težave – Oslabljeno vezivno tkivo med menopavzo ne vpliva samo na lase, kožo in nohte. Te spremembe lahko vplivajo tudi na tkivo, ki nadzoruje vaš mehur in morda boste bolj pogosto čutili potrebo po uriniranju. Tudi tkivo okrog nožnice oslabi. Zaradi znižanih vrednosti estrogena pride do zmanjšanja vaginalnega izcedka in do suhe nožnice. Posledica tega so težave pri spolnih odnosih. Vse to skupaj z znižanjem hormonskih vrednosti vodi do manjšega spolnega poželenja.
Osteoporoza – to stanje lahko tudi opišemo z izrazom stanjšanje kosti. Osteoporoza nastane, ko kosti začnejo izgubljati svojo kostno maso (kalcij) in oslabijo. Hormon estrogen je pomemben dejavnik pri spodbujanju celic, ki tvorijo kosti. Ko se zmanjša raven estrogena med menopavzo in po njej, prihaja do postopnega zmanjševanja kostnine. Čeprav je to opazno pri vseh ženskah v menopavzi, pa ni pri vseh prisotno tveganje za osteoporozo. K temu so bolj nagnjene ženske, ki imajo osteoporozo v družini, kadilke in ženske, ki so bile v preteklosti manj telesno dejavne.
Za dodatna vprašanja smo vam na voljo na telefonski številki 01 524 02 16 med delavniki od 8. - 16. ure.
Pišite namRazvoj protivirusnih učinkovin je težaven, saj virusi za razmnoževanje uporabljajo gostiteljeve (človeške) celice.
Protivirusno delovanje zdravila Echinaforce ...Obrambne moči organizma je najbolje graditi vse leto. A tudi ko že zbolimo, lahko zanje storimo marsikaj.
Naravni pomočniki pri podpori imunskemu sistemu ...da lahko ponavaljajoča se vnetja ušes vodijo tudi v izgubo sluha ali celo vnetje možganske opne?
Kako učinkovito preprečiti vnetje ušes pri otrocih?Odkrijte zgodbo Alfreda VoglaV naravi nam je dano vse, kar potrebujemo za zaščito in ohranjanje zdravja!