Vene so krvne žile, ki prenašajo kri iz organov in tkiv nazaj v srce. Več kot 50 % celotne količine krvi v telesu je v venah.
V nogah poznamo tri vrste ven:
Krčne žile so poškodovane žile in se lahko pojavijo kjerkoli v telesu. Največkrat s tem izrazom poimenujemo tiste, ki nastanejo v nogah.
Krčne žile nastanejo, kadar površne vene izgubijo svojo prožnost. Zaradi krvi, ki se zbira v venah, te otečejo in povzročajo težave. Te poškodovane vene so otekle, modrikaste ali vijolične. Na površini kože vidimo nabrekle, izbočene ali zavite vene. Odebeljene ali otekle vene imenujemo tudi varice.
Vene v predelu meč in na notranji strani stegen najpogosteje postanejo varice. Zaradi težnosti in s tem povezanim pritiskom telesne teže se varice najprej pojavijo na nogah.
Vene na nogah imajo v primerjavi z drugimi venami v telesu težje delo, ker se po njih pretaka kri nazaj v srce; kadar stojimo, je to v nasprotni smeri težnosti, obenem je tudi pritisk večji.
Pri zdravih površnih venah kri teče proti srcu. Več majhnih zaklopk preprečuje, da bi kri tekla v nasprotni smeri.
Vzrokov, da vene izgubijo svojo prožnost, je lahko več. Ko se to zgodi, se zaklopke poškodujejo ali oslabijo, kri začne teči nazaj (navzdol) po venah in te nabreknejo. To še bolj poškoduje zaklopke, kar poslabša stanje.
Ko stojimo, kri, ki se vrača v vene, pritiska nanje v spodnjem delu nog. To je vzrok, da se znaki krčnih žil najprej pojavijo v mečih.
Ocenjujejo, da se približno pri treh od desetih ljudi pojavijo znaki krčnih žil. Krčne žile se lahko razvijejo pri moških in ženskah v katerikoli starosti, vendar so pogostejše pri starejših ljudeh.
Krčne žile so pogosto dedne. Pogosto nastanejo tudi med nosečnostjo ali v stanju, ko se poveča pritisk v trebuhu; to se zgodi pri kronični zapeki, debelosti ali zastoju urina (ko je mehur stalno poln) kot posledici povečane prostate.
Vendar se krčne žile najpogosteje pojavijo brez pravega vzroka. Bolj verjetno se bodo razvile, če ste ves dan na nogah, še zlasti če stojite namesto hodite, ali če imate večjo telesno težo.
Prijavite se na brezplačne nasvete in postanite del skupnosti A.Vogel
Kronična vnetja so pogosto povezana z različnimi boleznimi, vključno z avtoimunskimi motnjami, srčno-žilnimi obolenji, diabetesom in rakom.
Sklepi se starajo hitreje, kot ostalo ogrodje telesa. Z nesmotrno rabo jih lahko tudi preuranjeno obrabimo in si tako omejimo gibanje.
Stres je postal neizogiben del sodobnega načina življenja in ga doživljamo skoraj vsi, ne glede na starost, poklic ali življenjske okoliščine
Za dodatna vprašanja smo vam na voljo na telefonski številki 01 524 02 16 med delavniki od 8. - 16. ure.