Vene so krvne žile, ki prenašajo kri iz organov in tkiv nazaj v srce. Več kot 50 % celotne količine krvi v telesu je v venah.
V nogah poznamo tri vrste ven:
Krčne žile so poškodovane žile in se lahko pojavijo kjerkoli v telesu. Največkrat s tem izrazom poimenujemo tiste, ki nastanejo v nogah.
Krčne žile nastanejo, kadar površne vene izgubijo svojo prožnost. Zaradi krvi, ki se zbira v venah, te otečejo in povzročajo težave. Te poškodovane vene so otekle, modrikaste ali vijolične. Na površini kože vidimo nabrekle, izbočene ali zavite vene. Odebeljene ali otekle vene imenujemo tudi varice.
Vene v predelu meč in na notranji strani stegen najpogosteje postanejo varice. Zaradi težnosti in s tem povezanim pritiskom telesne teže se varice najprej pojavijo na nogah.
Vene na nogah imajo v primerjavi z drugimi venami v telesu težje delo, ker se po njih pretaka kri nazaj v srce; kadar stojimo, je to v nasprotni smeri težnosti, obenem je tudi pritisk večji.
Pri zdravih površnih venah kri teče proti srcu. Več majhnih zaklopk preprečuje, da bi kri tekla v nasprotni smeri.
Vzrokov, da vene izgubijo svojo prožnost, je lahko več. Ko se to zgodi, se zaklopke poškodujejo ali oslabijo, kri začne teči nazaj (navzdol) po venah in te nabreknejo. To še bolj poškoduje zaklopke, kar poslabša stanje.
Ko stojimo, kri, ki se vrača v vene, pritiska nanje v spodnjem delu nog. To je vzrok, da se znaki krčnih žil najprej pojavijo v mečih.
Ocenjujejo, da se približno pri treh od desetih ljudi pojavijo znaki krčnih žil. Krčne žile se lahko razvijejo pri moških in ženskah v katerikoli starosti, vendar so pogostejše pri starejših ljudeh.
Krčne žile so pogosto dedne. Pogosto nastanejo tudi med nosečnostjo ali v stanju, ko se poveča pritisk v trebuhu; to se zgodi pri kronični zapeki, debelosti ali zastoju urina (ko je mehur stalno poln) kot posledici povečane prostate.
Vendar se krčne žile najpogosteje pojavijo brez pravega vzroka. Bolj verjetno se bodo razvile, če ste ves dan na nogah, še zlasti če stojite namesto hodite, ali če imate večjo telesno težo.
Prijavite se na brezplačne nasvete in postanite del skupnosti A.Vogel
Ob težavah, kot so kašelj, nahod, sinuzitis in kihanje pogosto pomislimo na prehlad ali alergijo na cvetni prah. Vendar pa težave lahko povzročajo tudi spore gliv, ki so v našem okolju zelo pogoste.
Zima nam že počasi maha v slovo in tudi z naših krožnikov se poslavlja slabo prebavljiva in težka hrana. Zato moramo biti v tem obdobju še toliko pozornejši na izbor živil.
V razcvetu pomladi so tudi simptomi senenega nahoda najbolj izraženi. Tako se mnogo ljudi, ki trpijo za alergijskim rinitisom, rado jezi nad naravo. Pa vendar je prav ta tista, ki zna najbolje pomagati, če le znamo prisluhniti njenim nasvetom …
Za dodatna vprašanja smo vam na voljo na telefonski številki 01 524 02 16 med delavniki od 8. - 16. ure.