Pomoč uporabnikom
Za dodatna vprašanja smo vam na voljo na telefonski številki 01 524 02 16 med delavniki od 8. - 16. ure.
Pišite namBaldrijan je imel mesto zdravilne rastline že v mnogih preteklih civilizacijah. O njegovi vsestranski učinkovitosti lahko prebiramo v zgodovinskih zapisih indijske in kitajske medicine. V Sloveniji je baldrijan poznan tudi pod imenom zdravilna špajka, druga imena pa so še: božjastnica, božji bič, hajdina, mačja trava, mertvica, srčna zel, roža odolina…
Baldrijan so v preteklosti veliko uporabljali kot začimbo, v ljudski medicini pa je rastlina veljala za zdravilo proti nespečnosti, nervozi pred menstruacijo in med nosečnostjo ter tudi za lajšanje glavobolov.
Baldrijan je zelnata trajnica ki lahko zraste tudi do višine 1,5 metra. Ima votlo in rahlo razbrazdano steblo ter pernato deljene liste. Na koncu stebelnih poganjkov rastlina razvije kobulasto socvetje bele do rožnate barve.
Baldrijanov čas cvetenja je od junija do avgusta.
rastlina raste v Evropi, zahodni in srednji Aziji, na Kavkazu, v Sibiriji ter tudi na Japonskem. V Evropi in ZDA baldrijan danes večinoma gojijo na plantažah. Poleg vrste Valeriana officinalis L., je po svetu znana uporaba tudi drugih vrst, vendar se te v Evropi ne uporabljajo.
Rastišče, ki ustreza zdravilni špajki, so vlažna in močvirnata tla.
korenina baldrijana, ki vsebuje več kot sto učinkovin, se že od nekdaj uporablja v pomirjevalnih čajih, poznana pa je tudi uporaba tinkture. Sodobna fitoterapija se osredotoča predvsem na bolj učinkovite vodno-etanolne izvlečke, ki jih nato vgradijo v druge farmacevtske oblike npr. kapsule in tablete. Učinkovine v baldrijanu delujejo pomirjevalno pri živčni razdraženosti in utrujenosti, uspavalno, ter tudi proti napenjanju in prebavnim motnjam zaradi živčnosti.
Ker se učinek jemanja pokaže šele z zamikom – po 2 do 4 tednih jemanja, je pomembno, da ne pričakujemo takojšnjih učinkov, ampak da z rednim jemanjem vztrajamo dovolj dolgo.
Viri:
Rebeka Koželj, mag. farm.
Za dodatna vprašanja smo vam na voljo na telefonski številki 01 524 02 16 med delavniki od 8. - 16. ure.
Pišite namRazvoj protivirusnih učinkovin je težaven, saj virusi za razmnoževanje uporabljajo gostiteljeve (človeške) celice.
Protivirusno delovanje zdravila Echinaforce ...Obrambne moči organizma je najbolje graditi vse leto. A tudi ko že zbolimo, lahko zanje storimo marsikaj.
Naravni pomočniki pri podpori imunskemu sistemu ...da lahko ponavaljajoča se vnetja ušes vodijo tudi v izgubo sluha ali celo vnetje možganske opne?
Kako učinkovito preprečiti vnetje ušes pri otrocih?Odkrijte zgodbo Alfreda VoglaV naravi nam je dano vse, kar potrebujemo za zaščito in ohranjanje zdravja!