Natančnega vzroka za fibromialgijo še ne poznamo, zato zdravniki šele iščejo pot, kako zdraviti osnovne težave. Zdravljenje se osredotoča na zmanjševanje neprijetnih simptomov.
Poleg tega se pri ljudeh s fibromialgijo pojavljajo različni simptomi in ker ni enega samega načina zdravljenja, ki bi pomagal vsem obolelim, zdravniki uporabljajo različne metode. Te prilagajajo glede na odziv vsakega posameznika. Ta članek govori o najpogostejšem načinu zdravljenja, ki se uporablja za fibromialgijo.
Mnogi vidiki fibromialgije spominjajo na postvirusni sindrom utrujenosti ali mialgični encefalomielitis – stanje, pri katerem je imunski sistem oslabljen in nesposoben, da se bori proti virusom, podobnim tistim, ki povzročajo prehlad in gripo. To je eden od vzrokov,zaradi katerega nekateri ljudje s fibromialgijo menijo, da je koristno skrbeti za zdrav imunski sistem – na primer s pomočjo zdravilnih rastlin, kot je škrlatni ameriški slamnik (ehinaceja).
Pri fibromialgiji je pomembno, da poleg zdravniške obravnave tudi sami poskrbimo za ustrezen življenjski slog. Zagovorniki komplementarne medicine menijo, da sta ustrezna prehrana in način življenja izrednega pomena pri zdravljenju fibromialgije.
Ljudje s fibromialgijo skoraj vedno potrebujejo zdravljenje bolečine v mišicah s protibolečinskimi ali protivnetnimi zdravili.
Izkušnje so pokazale, da antidepresivi pri nekaterih ljudeh izboljšajo simptome fibromialgije, čeprav nimajo depresije. Mnogi ljudje s fibromialgijo pa se srečujejo z obupom, potrtostjo in celo depresijo. To je morda neposredna posledica stalnega slabega počutja, vendar pa je tudi možno, da fibromialgija s svojim vplivom na delovanje možganov sama lahko povzroča potrtost in depresijo.
Poznamo dve glavni skupini antidepresivov:
Ljudje s simptomi potrtosti, ki ne želijo jemati sinteznih antidepresivov, lahko jemljejo zdravila rastlinskega izvora, ki vsebujejo šentjanževko (Hypericum perforatum) in jih lahko kupijo brez recepta v lekarni.
Pred uporabo zdravil iz šentjanževke pa morate skrbno prebrati navodila, kajti ta zdravila niso primerna za vsakogar. Posebno ženske, ki uporabljajo hormonsko terapijo in kontracepcijske tablete, ne smejo jemati zdravil iz šentjanževke.
Slab spanec je zelo pogosta težava pri ljudeh s fibromialgijo. Zdravnik vam bo morda predpisal zdravila za spanje. To so običajno uspavala, ki jih imenujemo benzodiazepini.
Marsikateri zdravnik vam bo priporočal, da poskusite z zdravilom rastlinskega izvora za boljše spanje preden vam bo predpisal tablete za spanje. Ta zdravila vsebujejo baldrijan v kombinaciji z drugimi zdravilnimi rastlinami, kot sta hmelj ali pasijonka. Zanje je značilno, da ne povzročajo odvisnosti in potrebe po vedno večjem odmerku, prav tako pa se ob prenehanju jemanja ne pojavljajo odtegnitveni učinki. Dobite jih brez recepta v lekarnah.
Poleg običajnih načinov zdravljenja poznamo tudi druge.
Prijavite se na brezplačne nasvete in postanite del skupnosti A.Vogel
Nepremišljena uporaba (tudi pri virusnih obolenjih) antibiotikov je skozi leta vodila v odpornost bakterij. Pri virusnih okužbah namreč antibiotiki nimajo moči, medtem ko imajo učinkovine iz ameriškega slamnika protivirusno in protivnetno delovanje.
Čeprav je vnetje ušes zelo neprijetno, antibiotiki niso vselej zares potrebni oziroma koristni.
Doma zdrav, v vrtcu ali šoli pa nenehno bolan?
Za dodatna vprašanja smo vam na voljo na telefonski številki 01 524 02 16 med delavniki od 8. - 16. ure.