background

Zdravi in slastni recepti A. Vogel

Fermentirana zeljna solata s korenčkom

  • preprosto
  • Za 6 oseb
  • Prep: min
  • preprosto
  • Za 6 oseb

Kozarec obstojne, sočne, okusne in zelo zdrave solatne mešanice lahko pripravimo z nekaj spretnosti in pomočjo fermentacije. Obnese se kot priloga, samostojna jed ali pika na i v sendviču.

Sestavine

  • 1 manjša glava zelja
  • 4 korenčki
  • 1 manjše jabolko
  • 1 zvrhana žlička soli
  • 1 žlica fermentirane koncentrirane sirotke Molkosan

Zelje narežemo ali naribamo na tanke trakove, 2 do 3 cele liste prihranimo. Olupimo in naribamo tudi korenje in jabolko.

Zelenjavo v skledi dobro premešamo in osolimo (običajno dodajamo 1,5–2 % soli glede na maso pripravljene zelenjave). Mešanico gnetemo toliko časa, dokler ne začne spuščati tekočine, nato jo natlačimo v kozarec. Vrhnjo plast prekrijemo z zeljnimi listi in obtežimo (npr. z očiščenimi in prekuhanimi kamni).

Kozarec nato pokrijemo, a pokrova ne privijemo povsem. Postavimo ga v večjo posodo, ker med fermentacije nekaj tekočine običajno uide iz kozarca. Hranimo pri sobni temperaturi nekaj dni, dokler tekočina ne postane motna ter ima prijeten kiselkast vonj. Nato obrišemo rob kozarca, po potrebi prilijemo nekaj slanice in pokrov zatesnimo. Do uživanja hranimo v hladilniku.

Navadno solata tudi v času hranjenja rahlo spreminja okus, kar je poseben čar fermentacije. Porabimo v mesecu dni, vmes pa lahko nastavimo že nove kozarčke.

Namig – če želite bolj pikanten azijski priokus, mešanici dodajte še nekaj belega popra ali čilija.

Za več idej za fermentiranje raziščite recepte z Molkosanom.

Prirejeno po: Mikrofermentiranje: domače kislo zelje iz kozarca v novi luči

 

A. Vogel nasveti za zdravo življenje

Prijavite se na brezplačne nasvete in postanite del skupnosti A.Vogel

Ali ste vedeli?

Modrost najstarejših plemen veli, da moramo za naš planet skrbeti, kot da nam je zaupan v začasno rabo, saj je tudi namenjen našim potomcem. Eden največjih grehov sodobnega časa je zagotovo plastika, saj nas spremlja na vsakem koraku.

Mikroplastika – kako ji ubežati, preden nas pogoltne!

Z nafarmakološkimi pristopi nad boleča ušesa in vnetje sluhovoda

Zaradi vlažnih pogojev so vnetja ušes pogosta, saj voda, ujeta v ušesih, odstranjuje ušesno maslo in razmehča kožo sluhovodov. To pa so idealni pogoji za vdor bakterij v kožo. 

Ključno je hitro ukrepanje!

Naj vam migrena ne pokvari počitnic

Končno pričakovani dopust, a kaj, ko načrte prekine migrena! Namesto na ležalniku dneve preživljate v zatemnjeni hotelski sobi, kjer si želite samo miru. 

Migrena na dopustu

Pomoč uporabnikom

Za dodatna vprašanja smo vam na voljo na telefonski številki 01 524 02 16 med delavniki od 8. - 16. ure.

Pišite nam