Slabo vam je, želodec se upira na vse kremplje, sili vas na bruhanje. Slabost je težko prenašati, čeprav so vzroki zanjo pogosto precej nedolžni. Dobra novica je, da si presenetljivo dobro lahko pomagate s kar nekaj preprostimi rastlinami.
Slabost se pogosto pojavlja. Šolarji jo občutijo zaradi vznemirjenja pred testi, ženske tožijo zaradi nosečniške slabosti, na odru se pojavlja trema, marsikdo trepeta zaradi potovanja z letalom. Slabost se pojavlja iz različnih razlogov:
Neformalno bi lahko rekli, da se slabost zgodi v glavi. V možganskem deblu se nahaja t.i. „center za bruhanje“, ki je v nenehni povezavi z malimi možgani, želodčno-črevesnim traktom in organi ravnotežja. Informacije sprejema tudi preko čuta za vonj, krvi in celo preko psihe. Če nas preplavi občutek slabosti, to zaznamo povsem fizično: sproži se refleks bruhanja. Kar je tudi dobro, kajti ta vegetativni varovalni refleks organizma služi temu, da se najhitrje znebi neželenih snovi ali takšnih, ki jih ne prenaša dobro ali celo škodljivih substanc. Ko se želodec v primeru pokvarjenega želodca, po oporečni hrani ali pri preobremenjenosti najprej izprazni, občutimo olajšanje. Zato pa najtežje prenašamo tiste oblike slabosti, pri katerih sploh ne pride do bruhanja, ko se to pogosto zgodi pri potovalni ali nosečniški slabosti.
Slabost in bruhanje sta lahko tudi znak težke bolezni. Takojšnja zdravniška pomoč je potrebna, ko slabost spremljjajo naslednji simptomi:
Če se slabost pojavi po padcu in pri tem močno in v navalu bruhamo, pri bruhanju žolča, če se pojavi celo kri ali strjena (temna) kri, je prav tako potrebno nemudoma poiskati zdravniško pomoč. Omenjeni simptomi lahko nakazujejo na vnetje slepiča, trebušne slinavke ali možganske mrene, na pretres možganov ali druga resna obolenja. Pri srčnem infarktu je slabost lahko celo eden prvih simptomov.
Na splošno velja: Če slabost traja več kot tri dni in se po slabosti ne počutimo bolje, se je potrebno obrniti na zdravnika.
Zdravila proti slabosti delujejo tako, da zavirajo center za bruhanje. So sicer učinkovita, a se zaradi njih pogosto počutimo utrujene. V številnih primerih se nadležne slabosti lahko otresemo tudi z bolj nežnimi metodami – z njimi jo lahko celo preprečimo. V nadaljevanju vam bomo predstavili najbolj dragocene pomočnice iz sveta rastlin, ki pogamajo proti slabosti.
Vsi se na naštete rastline ne odzivamo enako, zato je potrebno nekaj preizkušanja. Medtem ko marsikdo prisega na svež ingver, spet drugim bolj pomaga nežna kamilica.
Janež (Pimpinella anisum), koromač (foeniculum vulgare) in kumina (Carum carvi) izhajajo iz iste družine rastlin. Semena kobulnic delujejo protibakterijsko, sproščajo krče in lajšajo slabost, npr. tudi pri preobčutljivosti na določena živila. Tudi otroci imajo radi sladek okus janeževega čaja. Kumina pa je običajno še odraslim preveč trpka, ravno zato se pogosto uporabljajo vse tri v kombinaciji. Če kupujete že pripravljene čajne mešanice, je najbolj posegati po ekoloških. Upoštevajte tudi, da janeževega in koromačevega čaja ne gre uživati vsak dan – tudi pri otrocih ne. Raje poskrbite za čim več raznolikosti. Tudi za zeliščne čaje pogosto velja, da je tudi dobrega lahko preveč.
Žvečenje dveh, treh lističev bazilike (Ocimum basilicum) se je izkazalo za koristno pri različnih vrstah slabosti. Aromatična začimbnica pomirja želodec, zaustavlja bruhanje in očisti glavo.
Sivka (Lavandula officinalis; kot čaj, čajna mešanica ali nekaj kapljic eteričnega olja na robčku, ki ga vohate) lahko pomaga pri slabosti, vrtoglavici in šibkem krvnem obtoku. Angleška vojvodinja Kate naj bi proti nosečniški slabosti grizljaja sivkine piškote.
Če se upira želodec, ker smo pojedli nekaj zelo mastnega, zaužili preveč hrane ali živilo, ki ni bilo več povsem sveže, pomaga artičoka (Cynara scolymus), ki podpira izločanje blata in nastajanje žolča, pomaga pa tudi pri kronični slabosti zaradi motenj v delovanju jeter in žolčnika. Kupljeni pripravki iz artičokinih lističev vsebujejo grenčine, ki sproščajo krče, regenerijajo jetra in zmanjšujejo slabost. Če lahko kljub težavam kaj zaužijemo, pomaga tudi sveža, kuhana ali dušena artičoka.
Ingver (Zingiber officinale) – svež, v obliki čaja, kot pripravek iz lekarne ali celo kot ingverjev bonbon – vse to je preizkušeno zdravilo proti slabosti. Ne pomirja le želodca, temveč vsebuje kopico visoko učinkovitih snovi, ki se slabosti lotevajo pri vzroku. Šele pred kratkim so znanstveniki iz univerze v Heidelbergu dokazali, da ingver zavira določene prenašalce centra za bruhanje (in tako deluje proti slabosti na enak način kot sintetična sredstva). Center se ne aktivira in slabost se ne pojavi.
Kot kaže študija Beate Niesler in njenih sodelavcev, objavljena v strokovni reviji „Neurogastroenterology & Motility“, lahko ingver uspešno uporabljamo tudi za lajšanje slabosti, ki jo povzroča kemoterapija. Pomaga tudi pri težavah, ki jih sproži jemanje zdravil. Ingver je že dolgo uveljavljeno naravno zdravilo pri vseh oblikah potovalne bolezni (kinetoze). Celo mornarji prisegajo nanj, da se izognejo nagibanju čez ograjo. Nosečnice naj bodo kljub vsemu nekoliko previdne pri jemanju – sicer ingver pomaga tudi proti nosečniški slabosti, lahko pa tudi sproži popadke.
Poprova meta je pri glavobolu enako učinkovita kot običajna sintezna zdravila, pomaga tudi pri mastni in nečisti koži, ob tem pa je še zelo učinkovita tudi pri slabosti in bruhanju.
Sprošča krče na mišičju želodčno-črevesnega trakta in spodbuja tvorbo želodčnih sokov in žolča. Njeno eterično olje deluje protibakterijsko in protivirusno in je lahko v pomoč tudi pri blažjih okužbah želodca in črevesja. Če se ne počutimo dobro, nas vonj poprove mete osveži, z njeno pomočjo pa dobimo tudi boljši apetit.
Pri potovalni bolezni zelo pomaga, če približno pol ure do eno uro pred nastopom potovanja po požirkih zaužijemo z vodo pomešane tri kapljice poprove mete. Učinkuje tudi pri potovanju z letalom!
Če imamo kronične težave z želodcem, je bolje zaužiti čajno mešanico iz lističev poprove mete in cvetov kamilice kot zgolj metin čaj. To velja tudi v primeru nosečniških težav. Metin čaj sicer zelo dobro deluje pri jutrnajih slabosti in bruhanju, vendar ga med nosečnostvjo lahko uživamo le zelo omejeno. Nosečnice se morajo tudi povsem izogniti uporabe eteričnega olja poprove mete, saj to lahko prezgodaj stimulira maternico.
Tudi aromatična melisa je ena izmed možnosti, ki jo lahko izberemo pri slabosti in slabem počutju. Podobno kot komarčkov čaj tudi melisin čaj pomaga pri slabosti in bolečinah v želodcu, sprošča napenjanje in krče ter pomirja. Pomaga lahko tudi pri slabosti, bruhanju in želodčnih težavah, ki jih sproža stres. Čajna mešanica melise in citronke pa je še posebej blagodejna pri slabosti v zgodnji nosečnosti ter pri slabosti zaradi preobčutljivosti na živila.
Limona je skoraj vedno na dosegu roke. Če ližemo rezino limone, si s tem lahko preženemo slabost. Seveda posegamo po zgolj naravno vzgojenih sadežih iz ekološke pridelave. V lažjih primerih pogosto zadostuje, da limonino rezino zgolj povohamo, posebej na začetku slabosti ali ko nas prične polagamo siliti na bruhanje.
Pri akutni slabosti in bruhanju: vsaj en dan se odpovejte hrani, pijte le zeliščne čaje in uživajte prepečenec ali ovseno juho. Pazite na zadosten vnos tekočine, zlasti če bruhate. Ko se bolje počutite, lahko postopoma pričnete spet uživate lahko prebavljiva živila, npr. bel kruh, lahke juhe, kuhano ali dušeno zelenjavo. Še nekaj časa pa se raje odpovedujte alkoholu, kofeinu, surovi hrani, težki, mastni hrani ter ostrim začimbam.
Besedilo: Dr. Claudia Rawer
Prevod: Sabina Topolovec
Vir: www.avogel.ch
Prijavite se na brezplačne nasvete in postanite del skupnosti A.Vogel
Lipoprotein (a) naj bi bil bolj merodajen pokazatelj obolenja arterijskega ožilja (s tem pa tudi nevarnosti možganske kapi) kot meritev LDL holesterola.
Je krivo toplejše obdobje? So temperature preprosto previsoke? Kaj pa stres v službi – je ta kriv? Zakaj vas iznenada obliva, ko pa ste zdrave, sijoče in v top formi? Je možno, da prihaja menopavza? Poglejmo, s katerimi znaki napoveduje svoj prihod.
Imate čez poletje običajno težave s težkimi, utrujenimi in pogosto otečenimi nogami? Kaj lahko že spomladi naredimo, da to poletje ne bo tako oz. da bodo težave blažje?
Za dodatna vprašanja smo vam na voljo na telefonski številki 01 524 02 16 med delavniki od 8. - 16. ure.