Če se glavobol pojavi le tu in tam, denimo ob dehidraciji na poti, ko zavestno pijemo manj, to ni hujša težava. Mnogi pa se z njim soočajo zelo pogosto – posledično pogosto posegajo tudi po protibolečinskih tabletah. Pa to sploh ni nujno, če težavo ozavestimo in vemo, kako si lahko pomagamo z naravo.
Med najpogostejše oblike se uvrščata tenzijski glavobol in migrena. Obema botrujejo različni vzroki, tako tudi dolgotrajno sedenje, slaba drža (npr. zaradi narave dela), slab zrak, dehidracija, pomanjkanje spanja, stres, občutljivost na vreme. Glavobol se lahko pojavi tudi zaradi jemanja nekaterih zdravil (npr. kontracepcijskih tabletk), neredko pa prav zaradi jemanja preveč protibolečinskih zdravil. Ob tem so neugodne tudi mnoge slabe razvade, kot sta kajenje in pretirano uživanje alkohola.
V nemški randomizirani, dvojno slepi in s placebom nadzorovani študiji so pokazali, da 10-odstotno eterično olje poprove mete v alkoholni raztopini znatno zmanjša tenzijski glavobol že po 15 minutah. Razredčeno eterično olje so nanašali na čelo in sence dvakrat v razmiku petnajstih minut. Zmanjšanje intenzivnosti bolečine je bilo podobno kot s 1000 mg sintetičnega analgetika acetaminofena (paracetamol). (Nervenartzt. 1996: 67 (8): 672-681).
Eno najstarejših domačih zdravil proti glavobolu je tudi prava sivka. Pomaga celo pri migreni, kar so leta 2012 dokazali s placebom kontrolirano študijo na bolnikih z migreno. Pri blažjih glavobolih si lahko pomagate s sivkinim čajem:
Še močneje deluje eterično olje, ki blaži vse vrste glavobola:
V obeh primerih uporabljamo 100% čisto eterično olje , ki je ekološko certificirano. Sivkino eterično olje je eno redkih, ki ga lahko nanašamo neposredno na kožo. Le osebe, ki so preobčutljive na sivko ali katero izmed sestavin njenega eteričnega olja, morajo biti pozorne, saj lahko povzroči kontaktni dermatitis. Ne gre za nevaren zaplet, vendar prenehajte z uporabo ali uporabite le razredčeno eterično olje v osnovnem olju, če ga opazite. Eterično olje sivke je uporabno tudi pri otrocih, vendar z ustreznim odmerjanjem in ustrezno razredčeno.
Pri glavobolilh pomagajo tudi druge zdravilne rastline, vse od bezga do melise – odvisno od letnega časa.
Kava je staro domače zdravilo proti glavobolu, saj kofein poveča prekrvavitev možganih. Recepture priporočajo močan ekspreso z sokom polovice limone (brez sladkorja).
Prav gotovo vam bo bolje teknil ingverjev čaj, ki je prav tako učinkovit. Tudi temu dodajte nekaj limoninega soka.
Če imate radi ingver in dobro prenašate njegovo ostrino, lahko košček ingverja tudi žvečite in hitro boste opazili olajšanje v glavi. Bolj nežno različico si lahko pripravite tako, da približno en centimeter svežega ingverja naribate in ga pomešate s kozarcem sadnega ali zelenjavnega soka. Deluje učinkovito, celo pri migreni, če dovolj zgodaj ukrepate.
Zelo pogosto pomagata tudi svež zrak in nekaj gibanja (ne pa pri migreni). Že kratek sprehod prinaša svežino, sprošča in poveča prekrvavitev ožilja. Z razteznimi vajami sproščamo tilnik in ramena. Če smo v tem predelu zakrčeni, to pogosto povzroči tenzijski glavobol.
Pri zakrčenih mišicah, ki lahko povzročijo glavobol, si lahko pomagamo s toplo kopeljo. Dodatki, kot so arnika, vražji krempelj ali rožmarin poskrbijo, da se mišičje še bolje prekrvavi. Kopel z nekaj kapljicami eteričnega olja prave sivke (razredčeno v nekaj mleka ali smetane) je dobrodejna pri vseh vrstah glavobola.
Pomaga lahko tudi izmenično prhanje, zlasti na področju zatilja.
Fen (veter) zlasti v hribih pri marsikom sicer lahko sproži glavobol, toda tisti doma (sušilnik za lase) pri marsikom lahko prežene tenzijski glavobol.
Nimate časa, da bi si privoščili kopel ali pa ni nikogar, ki bi vam zmasiral ramena in zatilje? Potem si lahko pomagate s samomasažo s fenom:
Poskusite lahko tudi z mrzlimi obkladki. Položite si mokro krpico na čelo in se z njo ulezite za nekaj minut. Če vam mrzlo ustreza, jo lahko predhodno za nekaj časa postavite v hladilnik . V enak namen lahko uporabite tudi posebne vrečice z gelom iz zamrzovalne skrinje, tudi v kombinaciji z metinim oljem (kot opisano zgoraj).
Seveda pa je pri zelo hladnih obkladkih potrebno ustrezno zmanjšati čas na največ tri minute in postopek po potrebi ponoviti po premoru.
Glavobol se lahko pojavi kot posledica dehidracije, zato dnevno spijte vsaj dva litra vode. Dodatno si lahko pomagate tudi z zelenjavnimi sokovi.
Poskrbite za redne, uravnotežene, polnovredne obroke. To naj bo vaša nova stalna dieta.
Polnozrnate žitarice raven krvnega sladkorja dlje časa ohranjajo stabilnega, poleg tega vsebujejo veliko magnezija, ki sprošča mišice in pomirja živce.
Če pogosto trpite zaradi glavobola, razmislite o tem, ali bi bilo vredno iz prehrane izločiti katero izmed živil. Sladka in mastna živila, čokolada, rdeče vino, svinjina, sir, ojačevalec okusa mononatrijev glutaminat (E621) pogosto izzovejo glavobol. Če kakšnega živila ne prenašate, je tudi to lahko krivo za bolečine. V tem primeru je to najbolje temeljito raziskati z ustreznimi testi.
Ko vas bo naslednjič mučil glavobol, si privoščite nežno masažo senc, z ali brez metinega olja:
Obiščite zdravnika, če …
Hitro zdravniško pomoč potrebujete, če …
Prevod in priredba po www.avogel.ch: Sabina Topolovec
Dodaten vir: knjiga Ščepec rešitve (Zamolčane zdravilne moči začimb)
21.01.2021
“Še kar .”
Odgovor A.Vogel: Hvala za vaše mnenje.
Prijavite se na brezplačne nasvete in postanite del skupnosti A.Vogel
Lipoprotein (a) naj bi bil bolj merodajen pokazatelj obolenja arterijskega ožilja (s tem pa tudi nevarnosti možganske kapi) kot meritev LDL holesterola.
Je krivo toplejše obdobje? So temperature preprosto previsoke? Kaj pa stres v službi – je ta kriv? Zakaj vas iznenada obliva, ko pa ste zdrave, sijoče in v top formi? Je možno, da prihaja menopavza? Poglejmo, s katerimi znaki napoveduje svoj prihod.
Imate čez poletje običajno težave s težkimi, utrujenimi in pogosto otečenimi nogami? Kaj lahko že spomladi naredimo, da to poletje ne bo tako oz. da bodo težave blažje?
Za dodatna vprašanja smo vam na voljo na telefonski številki 01 524 02 16 med delavniki od 8. - 16. ure.