Hormonske spremembe, pa tudi sama menopavza sta za organizem zelo velik zalogaj. V tem času zelo poskoči potreba po hrani. Zato je izjemno pomembno, da uživate kakovostno in raznoliko prehrano, ki bo pokrila vse telesne potrebe in vam pomagala, da boste skozi to obdobje šli veliko lažje. Izkušnje kažejo, da sta zdrava prehrana in ustrezna hidracija morda dve najpomembnejši stvari, ki jima velja slediti v tem času.
Zaužijte vsaj 5 obrokov sadja in zelenjave, ki naj bosta kar najbolj sveža, saj v tem obliki zagotavljata največ kakovostnih hranil. Dan je najbolje pričeti s kozarcem (ali dvema) tople (ali mlačne vode). Nato je zelo priporočljivo narediti nekaj vaj in se naužiti svežega zraka. Sledi čas za sadje. To naj bo sveže, ekološko, polno dragocenih hranil. Lahko so to jabolka, prelita s medom in posipana s cimetom, lahko sveže jagodičevje z vrta. Sledite svojemu glasu in izbirajte čim bolj sezonsko sadje in zelenjavo.
V času menopavze se potrebe po beljakovinah povečajo, zato si jih privoščite dovolj. Če se ne prehranjujete vegansko ali vegetarijansko, so to lahko meso ali ribe, ki naj bodo, če je to le mogoče, iz ekološke pridelave. Meso živali, ki se prosto pasejo, ima veliko prijaznejšo maščobno strukturo in ni obremenjeno z ostanki zdravil. Naravno zdrave živali predstavljajo neprimerljivo boljšo izbiro kot meso in iz masovne reje. Uživajte ga zmerno, ne v prevelikih količinah, saj lahko kakovostne beljakovine poiščete tudi v rastlinskem svetu, ki ga vsekakor velja kombinirati z živili živalskega izvora. Dobri viri so denimo različni oreščki in semena (dobro je, da jih predhodno namakate, morda celo nakalite), seveda pa lahko v manjših količinah uživate tudi manj kakovostne sire, jajca kokoši, ki se prosto pasejo. Posegate lahko tudi po fermentiranih izdelkih iz soje, denimo tempehu, sicer pa so odlični tudi naš fižol in druge stročnice.
Kvinoja, ajda, rjavi riž in oves zagotavljajo potrebne vlaknine, ki olajšajo prebavo in izločanje. Zaprtje in počasna prebava lahko simptome v menopavzi še poslabšata. Pazite pa, da z ogljikovimi hidrati ne pretiravate, saj lahko dosežete nasprotni učinek. Prehrana s previsokim deležem ogljikovih hidratov iz predelanih žit pripomore h kopičenju kilogramov. Tudi zato je zelo pomembno, da izbirate polnozrnata žita in izdelke iz njih. Pecite svoj kruh, kupujte polnozrnate testenine, zmanjšajte sladkor oz. uporabite bolj zdrava sladila v čim manjših količinah ipd.
Olivno olje, kokosovo maslo in mastne vrste rib so dober vir maščob, ki jih telo potrebuje za zdrave sklepe, delovanje možganov (vplivajo zlasti na spomin) in lepo kožo. Uživate lahko tudi kakovostna, hladno stiskana olja, kot so denimo laneno, konopljino, orehovo in podobno.
Ob vsem tem je seveda zelo pomembno, da spijete dovolj vode, vsaj dva litra dnevno. Če začnete dan s kozarcem vode, kot opisano zgoraj, boste to z lahkoto dosegli. Morda ne bo šlo od danes na jutri, posebej če doslej niste bili vajeni dovolj pite, a z nekaj vaje boste hitro dosegli cilj. Večino vode spijte do sredine popoldneva, da poln mehur ne bo kratil vašega spanca.
Besedilo: Sabina Topolovec
Prijavite se na brezplačne nasvete in postanite del skupnosti A.Vogel
Modrost najstarejših plemen veli, da moramo za naš planet skrbeti, kot da nam je zaupan v začasno rabo, saj je tudi namenjen našim potomcem. Eden največjih grehov sodobnega časa je zagotovo plastika, saj nas spremlja na vsakem koraku.
Zaradi vlažnih pogojev so vnetja ušes pogosta, saj voda, ujeta v ušesih, odstranjuje ušesno maslo in razmehča kožo sluhovodov. To pa so idealni pogoji za vdor bakterij v kožo.
Končno pričakovani dopust, a kaj, ko načrte prekine migrena! Namesto na ležalniku dneve preživljate v zatemnjeni hotelski sobi, kjer si želite samo miru.
Za dodatna vprašanja smo vam na voljo na telefonski številki 01 524 02 16 med delavniki od 8. - 16. ure.