Bolezen povzročajo številni dejavniki: nagnjenje k bolezni, alergeni v hrani in okolju, psiha. Med obolelimi je tudi ogromno otrok. Bolezen je mogoče ukrotiti, a je pred tem nujno poiskati vzrok, ki jo povzroča in ga odpraviti.
Pojem nevrodermitis pomeni vnetje kože, ki ga povzroča živčni sistem. Atopični ekcem, endogeni ekcem, atopični dermatitis, nevrodermitis so le različna imena za isti pojav. Zasledimo ga lahko na koži, sluznicah dihalnih poti in prebavnega trakta, skratka povsod, kjer pride telo v stik z zunanjim svetom. Atopiki so zato nagnjeni tudi k senenemu nahodu, alergijski astmi in alergijam na hrano. Bolezen lahko izbruhne kadarkoli, pogostejša pa je med otroci, nemalokrat se pojavi že pri dojenčkih. Približno 70% otrok z nevrodermitisom v puberteti nima več simptomov bolezni, zelo pogosto pa imajo kakšno drugo prej omenjeno obolenje.
Bolezen se pojavlja v zagonih. Glede na starost so vidni rdeči, suhi, luskasti predeli na različnih delih telesa: pri dojenčkih običajno po obrazu, na vratu, na rokah in nogah, pri starejših otrocih in odraslih pa na komolcih, kolenskem zgibu, na vratu, zatilju in zapestju. V akutni fazi se na koži lahko pojavijo mokri predeli. Če vnetje traja dlje časa, lahko koža na otip postane bolj grobe strukture. Pri bolezni pa je srbenje tisto, ki je daleč najbolj moteče, zato si osebe s to boleznijo kožo včasih izpraskajo do krvi.
V nekaj preteklih desetletjih se je število obolelih opazno dvignilo. Temu botrujejo številne nove snovi, s kateri prihajamo v stik, pa tudi sprememba življenjskega sloga. Poglejmo, kako na bolezen vplivajo naslednji dejavniki:
Pri normalnem delovanju kože je na njeni površini sloj vlage in maščobe, ki skrbi za voljnost kože in jo varuje pred izsušitvijo in drugimi zunanjimi vplivi. Ta je pri nevrodermitisu zelo okrnjen, koža je zelo suha, zato je pri negi potrebno veliko pazljivosti, da kože še dodatno ne dražimo. S pravilno nego lahko dosežemo večjo vlažnost kože, pospešimo regeneracijo kože in omilimo srbenje. Kot sestavni del kozmetični pripravkov so koristni olje črne kumine, boragino olje, svetlinovo olje, sečnina, vitamin pantenol in mineralne snovi. V njih ne sme biti barvil, dišav in konzervansov. Pri nakupu je morda najbolje zaprositi za vzorček, ki ga preskusite le na delu kože.
Številnim pomaga tudi knajpanje, zdravilne rastline, kot so brezovi listi, kopriva, regrat, velika preslica, obkladki iz hrastove skorje. Zdaj je pravi čas za nabiranje le teh, saj vas po omenjene zaklade povabi kar narava!
Priredila: Sabina Topolovec
(Vir: Neurodermitis, Juckreiz ohne Ende, Reform Rundschau, Januar 2011)
Prijavite se na brezplačne nasvete in postanite del skupnosti A.Vogel
Modrost najstarejših plemen veli, da moramo za naš planet skrbeti, kot da nam je zaupan v začasno rabo, saj je tudi namenjen našim potomcem. Eden največjih grehov sodobnega časa je zagotovo plastika, saj nas spremlja na vsakem koraku.
Zaradi vlažnih pogojev so vnetja ušes pogosta, saj voda, ujeta v ušesih, odstranjuje ušesno maslo in razmehča kožo sluhovodov. To pa so idealni pogoji za vdor bakterij v kožo.
Končno pričakovani dopust, a kaj, ko načrte prekine migrena! Namesto na ležalniku dneve preživljate v zatemnjeni hotelski sobi, kjer si želite samo miru.
Za dodatna vprašanja smo vam na voljo na telefonski številki 01 524 02 16 med delavniki od 8. - 16. ure.