Toplejše kot je vreme, več kože pokažemo soncu. Prav je, da jo tudi primerno negujemo in zaščitimo. Negovana koža je prožna in gladka. Pri gladkosti pa se moramo nekoliko pomuditi tudi pri depilaciji. Dlake so naraven izrastek kože. Z evolucijo so se dlake pravzaprav specializirale na določenih mestih. Nekatere poudarjamo, barvamo, krasimo, drugih pa se hočemo znebiti. Trendi glede gole in gladke kože se spreminjajo. Kot kaže, pa segajo do obeh spolov. Vedno več površin depilirajo tudi moški. Razlogi so različni. Lepota, higiena, praktičnost, lahko tudi tradicija. Poznamo namreč kar nekaj načinov odstranjevanja dlak, ki so zasidrani daleč v zgodovino lepote. Kako torej do gladke kože, brez bolečin in morebitnih posledic?
Priprava kože
Ne glede na poseg – britje ali odstranjevanje dlak s korenino - je potrebno kožo na to pripraviti. Najbolj voljna je koža po prhanju. Najprej opravimo nežen piling. V dve žlici kokosovega olja vmešamo dve žlici kristalnega sladkorja. Izpustimo dodatek eteričnega olja in soli, saj bi kožo lahko s tem nadražili. Po pilingu sledi prha z blago milnico, ki pripomore, da na koži ne ostane predebel masten sloj. Sedaj lahko pričnemo.
Britje, nitkanje, voskanje, depilacija s sladkorno pasto
Britvica bo gladko drsela po koži in prirezala dlake tik na površini. Efekt gladke kože ne traja dolgo. Bolj učinkovite so metode s puljenjem. Pripravljena koža omogoča odstranjevanje dlak s korenino z manj bolečin. Vseeno pa je za določene predele potrebno stisniti zobe. Pripravke za voskanje je navadno potrebno kupiti. V kolikor ste vešči, jih lahko sami uporabite tudi doma. Vse bolj pa je priljubljena tudi več tisočletij stara metoda – depilacija s sladkorno pasto.
Za pripravo potrebujete tri sestavine – sladkor, limonin sok in vodo. Potrebujete pol skodelice sladkorja in četrt skodelice tekočine, ki naj sestoji iz manjšega deleža vode (dve žlici) in limoninega soka. Dobro premešajte in postavite na štedilnik. Segrevajte in mešajte na srednji temperaturi. Pomembno je, da sladkorja ne prežgete. Masa bo najprej bela in brbotajoča, ko se prične zlatiti, pa jo nemudoma odstranite. Počakamo, da se prične strjevati. Pozor pri rokovanju, saj je sladkorna masa zelo vroča. Ker se odlično oprime kože, lahko pri nepravilnem ravnanju povzroči opekline. Ko se masa dovolj ohladi, da jo lahko oblikujete v rokah, je primerna za uporabo. Nanašamo jo kot trak, v nasprotni smeri rasti dlak. Odtrgamo pa v smeri rasti dlak – s tem načinom smo prijaznejši tudi do nove rasti dlak. Manj je namreč vraščenih dlak. Pri rokovanju z voski pa je postopek ravno obraten. Pri pripravi sladkorne mase bo potrebno nekaj vaje in spretnosti. Lahko pa vse skupaj prepustite strokovnjakom v kozmetičnem salonu.
Po depilaciji večjih površin sem ter tja ostane še kakšna vztrajna dlaka. Te lahko populimo s pinceto ali uporabimo tehniko nitkanja. Močan sukanec zavežemo v krog in ga zavijemo v osmico. S prsti osrednji naviti del vlečemo čez željeno področje in tako izpulimo še zadnje dlake. Tehnika se uporablja tudi za odstranjevanje dlak na obrazu.
Nega po depilaciji
Ne glede na izbrano metodo je koža po postopku razdražena. Pomirimo jo z nanosom kreme z arniko ali ehinacejo. Koži je namreč potrebno povrniti vlago, zaščito in omogočiti regeneracijo. Ob nepravilni rabi sredstev za depilacijo lahko kožo tudi poškodujemo. Neredko gre za poškodbo povrhnjice, manjše ureznine, pa tudi opekline. Kožo moramo negovati tudi z namenom, da novi generaciji dlak omogočimo normalen izrast. Nepravilnosti se kažejo kot izpuščaji, vraščene dlake in pordelost. Ko se koža po dnevu ali dveh pomiri, lahko pričnemo tudi s pilingi. Zgoraj omenjenemu receptu tokrat lahko dodamo tudi kapljico olja Po-Ho. Prijetno navda z občutkom hlajenja in svežine. Kokosovo olje tokrat ne izpiramo z milnico, saj mora kožo izdatno navlažiti. Pilingu lahko dodamo še nekaj kapljic vitamin E olja, ki izdatno prispeva k regeneraciji in voljnosti kože.
Rast ter čvrstost dlak se od posameznika do posameznika razlikuje. Zato nego ter seveda cikel depilacije prilagodite svojim lepotnim standardom.
Lucija Šušteršič
Prijavite se na brezplačne nasvete in postanite del skupnosti A.Vogel
Lipoprotein (a) naj bi bil bolj merodajen pokazatelj obolenja arterijskega ožilja (s tem pa tudi nevarnosti možganske kapi) kot meritev LDL holesterola.
Je krivo toplejše obdobje? So temperature preprosto previsoke? Kaj pa stres v službi – je ta kriv? Zakaj vas iznenada obliva, ko pa ste zdrave, sijoče in v top formi? Je možno, da prihaja menopavza? Poglejmo, s katerimi znaki napoveduje svoj prihod.
Imate čez poletje običajno težave s težkimi, utrujenimi in pogosto otečenimi nogami? Kaj lahko že spomladi naredimo, da to poletje ne bo tako oz. da bodo težave blažje?
Za dodatna vprašanja smo vam na voljo na telefonski številki 01 524 02 16 med delavniki od 8. - 16. ure.