background

A. Vogel Enciklopedija rastlin

Hedera helix

Navadni bršljan

Zgodovina

Bršljan so omenjali številni avtorji že v starem veku. V starem Egiptu je bil posvečen Ozirisu, bogu plodnosti in poglavarju kraljestva mrtvih. V grški in rimski mitologiji je bil bršljan poleg vinske trte atribut vinskih bogov Dioniza in Bakha. Tudi v zgodnji krščanski simboliki in v srednjeveških katedralah se vedno znova pojavlja bršljanov motiv. Hedera je latinsko ime za bršljan. Uporabljala sta ga že Virgil in Plinij. Izhaja iz latinske besede hédra, ki pomeni „sedeti“ in se nanaša na oprijem korenine. Grška beseda helix pomeni „zavit“ ali „spiralen“. Z botaničnega vidika je ta oznaka napačna, saj bršljan nima vitic in se ne ovija okoli opore, pač pa se samo oprijemlje s koreninami kot vzpenjalka. Medicinska uporaba bršljana je dokazana. Že Hipokrat opisuje korenino, liste in jagode bršljana kot zdravilo za notranjo in zunanjo uporabo.

Botanične značilnosti 

Bršljan je zelo trdoživa vzpenjalka, ki zraste do 20 m visoko in se pri tem s koreninicami oprijemlje dreves, skal in zidov. Je parazit. Drevesa, poraščena z bršljanom, umrejo oz. se zadušijo, ker bršljan oleseni in jim preprečuje rast. Obstajajo prek 500 let stari primerki s premerom debla do 2 metra.

Iz olesenele korenike rastejo okrogle razvejane veje s tri- do pet krpastimi temno zelenimi svetlečimi se listi s svetlo nervaturo. So odporni na zimo. Jeseni naredijo zgornje veje zelenkaste neznatne cvetne kobule, iz katerih dozorijo spomladi najprej zelene, nato modro-črne strupene jagode. Listi na vejah, ki nosijo cvetove, imajo drugačno obliko (= listni dimorfizem); so jajčasti do suličasti in nedeljeni. Bršljan cveti samo, če raste v toplih, zaščitenih legah, in šele, ko je rastlina stara najmanj osem do deset let. Razmnožuje se večinoma vegetativno. Cveti od septembra do oktobra, semeni pa naslednjo pomlad.

Nahajališče

Domovina bršljana je zahodna, srednja in južna Evropa ter jugozahodna Azija. Rad ima listnate gozdove, tople pečine in zidove ter uspeva do 1800 m nadmorske višine. Ker je plezalka, je cenjen kot okrasna rastlina v vrtovih in na zidovih. Bršljan je edini naš domači predstavnik bršljanovk in torej sorodnik ginsenga z Daljnjega Vzhoda.

Predelava

Bioforce uporablja alkoholni izvleček iz svežih, neolesenelih poganjkov cvetoče divje rastoče rastline. Nabirajo se jeseni. Za čaj se skoraj ne uporablja. Nasprotno pa se uporabljajo listi bršljana v homeopatskih dilucijah.


Oficinalno

se uporabljajo listi bršljana.

Družina

  • Araliaceae - bršljanovke

Ljudska imena

  • Beršljen
  • Bljuš, bljušt
  • Brstran, bršček
  • Bršlan, bršlen, bršlin,
  • Bršljan, bršljen, bršljin
  • Brštan, obršilj, obšilj

Vsebovano v

  • A.Vogel Bronchosan (ni na voljo v Sloveniji)
  • A.Vogel Drosinula (ni na voljo v Sloveniji)

A. Vogel nasveti za zdravo življenje

Prijavite se na brezplačne nasvete in postanite del skupnosti A.Vogel

Ali ste vedeli?

Modrost najstarejših plemen veli, da moramo za naš planet skrbeti, kot da nam je zaupan v začasno rabo, saj je tudi namenjen našim potomcem. Eden največjih grehov sodobnega časa je zagotovo plastika, saj nas spremlja na vsakem koraku.

Mikroplastika – kako ji ubežati, preden nas pogoltne!

Z nafarmakološkimi pristopi nad boleča ušesa in vnetje sluhovoda

Zaradi vlažnih pogojev so vnetja ušes pogosta, saj voda, ujeta v ušesih, odstranjuje ušesno maslo in razmehča kožo sluhovodov. To pa so idealni pogoji za vdor bakterij v kožo. 

Ključno je hitro ukrepanje!

Naj vam migrena ne pokvari počitnic

Končno pričakovani dopust, a kaj, ko načrte prekine migrena! Namesto na ležalniku dneve preživljate v zatemnjeni hotelski sobi, kjer si želite samo miru. 

Migrena na dopustu

Pomoč uporabnikom

Za dodatna vprašanja smo vam na voljo na telefonski številki 01 524 02 16 med delavniki od 8. - 16. ure.

Pišite nam