background

A. Vogel Enciklopedija rastlin

Nasturtium officinale

Navadna vodna kreša

Zgodovina

Kreša je bila že v antiki zelo zaželen dodatek v kuhinji, predvsem zaradi nekoliko ostrega in grenkega okusa. Prav zaradi slednjega so jo v času velikih imperatorjev opisovali kot „nasturtium“, kar je izpeljano iz besede „nausutortus“ in pomeni žalosten, zavihan nos. Ta naj bi nastal pri čezmernem uživanju kreše. Najbolj znani vrsti kreše sta vodna kreša in kapucinka.

Botanične značilnosti

Vodna kreša zraste do 30 cm in cveti od aprila do junija. Vsebuje eterična olja, jod, žveplo, vitamin C, čreslovine in grenčine. Znana je po tem, da zelo hitro kali in jo lahko že po nekaj dneh poberemo. Svoje korenine najraje požene v mrzli in tekoči vodi, zaradi česar so jo včasih gojili le v majhnih količinah.

Uporaba

V zdravilne namene se uporabljajo zel in listi. Ti imajo okus po redkvici in so lahko skupaj z regratom, šentjanževko, koprivo in rmanom sestavina spomladanske solate, ki je koristna pri nečisti koži, povečanih potrebah po vitaminu C in spomladanski utrujenosti.
Rastlina vsebuje veliko glikozida gorčičnega olja, ki pomaga pri zamašenem nosu in obolenju dihalnih poti. Sok sveže nabranih listov pospešuje izločanje sluzi pri produktivnem kašlju in razkužuje ter spodbuja delovanje jeter, žolča in ledvic. Prav tako spodbuja prebavo in je koristen pri protinu (putiki) in revmi. Rastlina vsebuje veliko joda, zato je učinkovito sredstvo proti golšavosti.

Previdnost!

Uživanje vodne kreše v nosečnosti ni priporočljivo, saj bi prevelika količina lahko povzročila splav ali prezgodnji porod!


Oficinalno

Ljudska imena:

  • bobovec, draguša, divji hren, drezga, potočarka, rečnik, korešča, studenčnica, vodni dihalnik.

Vir:

  • Naravni zdravnik, Zdravje iz zdravilnih rastlin, Slovenska knjiga 1992.

A. Vogel nasveti za zdravo življenje

Prijavite se na brezplačne nasvete in postanite del skupnosti A.Vogel

Ali ste vedeli?

Ali ste vedeli? Znano je, da post prinaša mnoge koristi. Tako lahko z njim med drugim vzdržujemo zdravje, izboljšamo fizično ali psihično počutje ter skrbimo za dolgoživost. Vendar pa post ni primeren za kogarkoli.

Postenje – kdo ni primeren?

Pomoč uporabnikom

Za dodatna vprašanja smo vam na voljo na telefonski številki 01 524 02 16 med delavniki od 8. - 16. ure.

Pišite nam