background

A. Vogel Enciklopedija rastlin

Origano vulgare

Navadna dobra misel

Zgodovina

Grki so rastlino, ki jo danes imenujemo origano, imenovali Orosagnos, kar pomeni gorsko veselje. Hipokrat jo je uporabljal kot antiseptik, pa tudi za zdravljenje respiratornih in želodčnih težav. Kretski origano (O. dictamnus) se še danes uporablja za zdravljenje vnetega žrela. Mladim mamicam so ga v srednjem veku dajali v posteljo, saj so verjeli, da ščiti pred hudiči in demoni.

Botanične značilnosti

Rastlina je zelnata trajnica z drobnimi škrlatnimi cvetovi, ki zraste 20 do 50 cm visoko. Vsi nadzemni deli so pokriti z dlačicami. Nasprotno ležeči listi so dolgi 1 do 4 cm. Steblo je pogosto razraščeno in obarvano rdeče. Cvetovi so vijoličasti, veliki 3 do 4 mm. Najbolje uspeva v zemlji, ki ima pH med 6 in 8. Vsebuje aromatično olje, ki daje močan okus. Glavna sestavina olja je timol. Vsebuje tudi flavonoide in fenolno kislino.

Uporaba

V kuhinji se najpogosteje uporabljajo posušeni listi, seveda pa je možna tudi uporaba svežih listov. Pogosto je dodatek k italijanski pici, uporablja pa se tudi kot začimba k raznim omakam, še zlasti za testenine, k slanemu pecivu…

Uporaba v zdravilne namene

Origano vsebuje veliko železa, magnezija, omega tri maščobnih kislin, vitamina A in C ter čreslovine in grenčine. Čaj se uporablja pri prehladu, krčih v želodcu in črevesju, pri napihnjenosti. Blaži tudi kašelj, zniža povišano telesno temperaturo in lajša revmatične bolečine. Deluje protimikrobno, zavira torej rast bakterij in glivic.


A. Vogel nasveti za zdravo življenje

Prijavite se na brezplačne nasvete in postanite del skupnosti A.Vogel

Ali ste vedeli?

Modrost najstarejših plemen veli, da moramo za naš planet skrbeti, kot da nam je zaupan v začasno rabo, saj je tudi namenjen našim potomcem. Eden največjih grehov sodobnega časa je zagotovo plastika, saj nas spremlja na vsakem koraku.

Mikroplastika – kako ji ubežati, preden nas pogoltne!

Z nafarmakološkimi pristopi nad boleča ušesa in vnetje sluhovoda

Zaradi vlažnih pogojev so vnetja ušes pogosta, saj voda, ujeta v ušesih, odstranjuje ušesno maslo in razmehča kožo sluhovodov. To pa so idealni pogoji za vdor bakterij v kožo. 

Ključno je hitro ukrepanje!

Naj vam migrena ne pokvari počitnic

Končno pričakovani dopust, a kaj, ko načrte prekine migrena! Namesto na ležalniku dneve preživljate v zatemnjeni hotelski sobi, kjer si želite samo miru. 

Migrena na dopustu

Pomoč uporabnikom

Za dodatna vprašanja smo vam na voljo na telefonski številki 01 524 02 16 med delavniki od 8. - 16. ure.

Pišite nam