Latinsko ime Cynara izhaja iz grške besede kynára ali kynaros, s katero so označevali vrsto artičoke, ki je rasla na egejskem otoku Kinara. Ime scolymus izhaja iz grške besede skólymus, tujke neznanega izvora, ki etimološko spominja na grški skólop (= ošiljena puščica), kar se verjetno nanaša na koničaste trne. Domovina artičok naj bi bila Etiopija. Stari Egipčani in Rimljani so rastlino zelo cenili kot zdravilo, kasneje pa je zatonila v pozabo. Artičoka naj bi se razvila iz pravrste Cynara cardun culus L. Dokazano jo gojijo od 15. stoletja naprej. Ime artičoka, ki ga srečamo prvič leta 1556, se je razvilo iz arabske besede al-harsúf prek španske alcarchofa, francoske artichaut in severnoitalijanske artiocco.
Artičoka je močna večletna rastlina, ki zraste do 2 m visoko. Ima velike enojne do simetrično razvejane liste, ki so na spodnji strani dlakavi in se končajo s trnom. Večina gojenih vrst je danes brez trnja. Impozantni cvetovi imajo premer od 8 do 15 cm. Mesnato cvetno dno obdajajo topi ovojkovi listi, razvrščeni kot strešna opeka, tesno zapolnjeni z vijoličnimi cevastimi cvetovi.
Rastlina cveti od julija do avgusta.
Kulture artičok rastejo danes v Sredozemlju, Južni Ameriki in Kaliforniji. Uspevajo tudi bolj severno na sončnih, pred vetrom zaščitenih legah in na peščenih tleh.
A.Vogel uporablja sveže liste artičok iz kontroliranih lastnih bioloških nasadov. Zmlete liste macerirajo z alkoholom in vodo.
Pogosta je tudi uporaba čaja iz svežih ali posušenih listov. Vendar se vsebnost učinkovin s sušenjem zelo zmanjša.
Sok, stisnjen iz sveže rastline, se pripravlja z vinom kot aperitiv. Mesnati cvetni listi in cvetno dno sta cenjena delikatesa.
Prijavite se na brezplačne nasvete in postanite del skupnosti A.Vogel
Pomlad je čas, ko se prebuja narava in nam na skoraj vsakem koraku ponuja zdravilne rastline. Jih znate prepoznati, veste, kakšno moč skrivajo v sebi? Tokrat vam predstavljamo nabor rastlin, med katerih je nekaj bolj znanih, morda pa zase najdete tudi kakšno novo prijateljico med rastlinami.
Kjer uspeva Arnica montana, je biotska raznovrstnost na dlani: v njeni družbi je pogosto živahno brenčanje žuželk, dišeče obilje zelišč in različno nizko grmičevje.
S sončenjem ne smemo pretiravati, posebej poleti je pazljivost na mestu. Kako dobiti dovolj vitamina D in se ubraniti oksidativnega stresa?
Za dodatna vprašanja smo vam na voljo na telefonski številki 01 524 02 16 med delavniki od 8. - 16. ure.