background

Zakaj je začetek pomladi idealen čas za razstrupljanje?

Sproti očistimo »davke«, nakopičene tekom zime

Če je kdajkoli veliko možnosti za nabiranje odvečnih kilogramov, kopičenje toksinov, obremenjevanje jeter in krhanje zdravja in vitalnosti,  je to zagotovo pozimi - iz več razlogov.

Pozimi običajno zaužijemo več konzervirane hrane, sladkorja, ogljikovih hidratov in manj sveže zelenjave in sadja. Zima je s svojimi praznično obloženimi mizami ob zaključku leta težka preizkušnja za mnoge. Preveč »dobrega« mora telo nekam pospraviti – pogosto je to v maščobne obloge okrog trebuha. Skupaj z odvečnimi kilogrami se kopičijo tudi toksini, ki skozi različne poti prihajajo v telo. Vse to obremenjuje jetra in med drugim ustvarja občutek teže, lenobnosti in brezvoljnosti.

Presežke hrane in toksinov pozimi pogosto ne uspemo počistiti niti z gibanjem. Zanimanje za gibanje v času, ko je zunaj zelo mrzlo, pri večini upade.

Tudi ustrezna hidracija telesa, ki je nujna za redno čiščenje in dobro delovanje telesa, je pozimi na preizkušnji. Večini namreč ne uspe zaužiti toliko vode, kot je dnevno izločimo, to je približno dva litra, saj jim pitje vode preproste ne paše.

Da bo še huje, naša telesa v mrzlih mesecih trpijo tudi zaradi premalo sončne svetlobe. Telo pozimi tako ne more izdelovati dovolj vitamina D. Pomanjkanje le-tega se lahko med drugim kaže v upočasnjeni presnovi in nabiranju odvečnih kilogramov, v slabšem delovanju celičnih elektrarn in pomanjkanju energije, v povečanju telesnih vnetij, v slabšem delovanju imunskega sistema, v slabšem počutju. Pomanjkanje vitamina D pa tudi našemu največjemu razstrupljevalnemu organu – jetrom - ne koristi. Obenem pa nam s pomanjkanjem izpostavljenosti soncu lahko primanjkuje tudi dušikovega oksida (NO). Ta med drugim skrbi, da metabolizem gladko teče in nas obenem odvrača od prenajedanja.

Ob nastopu pomladi čutimo, kako nas ta z navalom energije in rojevanjem novega vabi v pogon, mi pa ji ne moremo slediti. To je znak, da je čiščenje telesa zelo potrebno. S čiščenjem bomo poživili telo, mu pomagali k regeneraciji, imeli bomo več energije, motivacije, boljše počutje in splošno zdravje. Torej težkih »davkov« zime ne bomo vlekli naprej.

Najljubši čas naših jeter je pomlad

Po tradicionalnih medicinah je prav čas pomladi idealen za čiščenje in regeneracijo ter tako za ohranjanje ali izboljšanje splošnega zdravstvenega stanja in počutja.

V kitajski tradicionalni medicini velja, da ima vsak letni čas svoje značilnosti oz. zakonitosti. Tako vsakemu letnemu času pripisujejo določen element, barvo, naravo, organ in emocijo. Vedo, da se v povezavi z posameznim letnim časom lahko pojavljajo tudi prav določene zdravstvene težave.

Upoštevanje teh zakonitosti med drugim zmanjša možnost za pojav zdravstvenih težav oz. olajša ohranjanje zdravja tekom celega leta. Zdravje je namreč zanje sposobnost organizma, da se ustrezno odzove na številne izzive na način, da se ohrani ravnovesje in integriteta. Zato pa mora posameznik sam poskrbeti, da živi čim bolj v ravnovesju z ritmi narave.

Naslednje zakonitosti opredeljujejo čas pomladi.

Organ - jetra in žolčnik. Pomlad je najugodnejši čas za ta dva razstrupljevalna organa. Spomladi najlažje in najučinkoviteje pomagata premakniti zastalo energijo in očistiti telo ter se regenerirati.

Element - les. Les je simbol rasti, sprememb, aktivnosti, kreativnosti. Pomlad je zato povezana z navalom kreativnosti in med drugim s strateškimi odločitvami. Tudi zato je tako pomembno, da telo in s tem jetra razbremenimo strupnin, saj bomo tako tudi uspešnejši pri svojih odločitvah, kreacijah. Sicer lahko z preobremenitvijo oz. oslabitvijo jeter nastopi tudi frustracija na kreativnem področju. To lahko pomeni tudi, da bo oseba težko naredila potrebne spremembe v življenju.

Barva - zelena. Jetrom prija in jih podpira zelena barva. Zelena oblačila, pa tudi zelena živila nas v tem času posebej dobro podpirajo.  Zelena listnata zelenjava, brokoli, šparglji, artičoke, alge ... pa so nasploh živila, ki delujejo razstrupljevalno.

Emocija - jeza. Za premike v lahkotnejše, pretočno stanje se lahko občasno pojavi tudi neljuba emocija, še posebej spomladi. Je pa kronično vztrajanje v čustvu jeze, razdražljivosti, frustracije lahko znak, da so jetra preobremenjena.

Narava - jang. Jang energija je nasprotje energije jin. Med drugim predstavlja navdušenje, živahnost, moško energijo, včasih pa lahko tudi energijo izčrpava.

Težave, ki se v času pomladi rade pojavijo in nakazujejo na šibkost jeter in žolčnika, so: glavoboli, migrene, razdražljivost, jeza, bolečine v mišicah in sklepih, težave z vidom, povišan krvni tlak, menstrualne težave, hormonska neravnovesja in težave s sinusi.

Del preprečevanja nastanka opisanih težav je že spoštovanje zakonitosti zimskega letnega časa (kakovostna prehrana, dovolj spanja, primerna telesna aktivnost itd.). Spomladi pa jetra in žolčnik podpremo še s čiščenjem telesa. Slednje bo v pomoč tudi pri obvladovanju zgoraj opisanih težav, če se že pojavijo.

Besedilo: Adriana Dolinar

A. Vogel nasveti za zdravo življenje

Prijavite se na brezplačne nasvete in postanite del skupnosti A.Vogel

Poskrbimo za svoje noge še pred poletjem

Poleti noge trpijo predvsem zaradi šibkosti in preobremenjenosti venskih žil. Toda ni treba, da je tako.

Ukrepi, ki vam bodo pomagali!

Alergijsko vnetje oči

Imate rdeče, srbeče oči, ki se vam pretirano solzijo, ob tem pa vas spremljata še občutek tujka v očesu ter otekle veke? Morda vam nagaja alergijski konjunktivitis.

Tako si lahko pomagate ...

Pomoč uporabnikom

Za dodatna vprašanja smo vam na voljo na telefonski številki 01 524 02 16 med delavniki od 8. - 16. ure.

Pišite nam