background

Alkoholni maček

Zakaj nastane in kako ga pregnati?

Preden vam razložimo, zakaj sploh pride do mačka in kako ga pregnati, vam svetujemo, da alkoholne pijače pijete v zmernih količinah. Če pa si tu in tam vseeno zaželite tovrstne sprostitve z alkoholom, počnite to na način, ki je varnejši za zdravje. Nikoli ne vozite avtomobila pod vplivom alkohola. S tem boste obvarovali sebe in druge udeležence v prometu.

Opozorilo!

Nasveti o preganjanju alkoholnega mačka so namenjeni ljudem, ki pijejo malo do zmerno, niso pa namenjeni osebam, ki z alkoholom pretiravajo ali so celo od njega odvisni. Alkoholiki bi si jih lahko razlagali kot dovoljenje za pitje, kar ni naš namen.

Učinki alkohola na človeško telo

Etanol ali pogovorno alkohol je spojina, ki se nahaja v alkoholnih pijačah in, odvisno od količine, v krvi povzroča različne (ne)prijetne občutke. Alkohol deluje na centralni živčni sistem kot pomirjevalo. Vpliva na usklajenost gibov, govor in vid. Že majhne količine povzročijo občutek ugodja in sprostitev, večje količine pa privedejo do stanja, ki mu pravimo "pijanost". Ta različno vpliva na ljudi in se pri ljudeh tudi pokaže po različni količini popitega alkohola. 

Nekateri ljudje hitreje presnavljajo alkohol, nekateri počasneje, kar je odvisno od jetrnih encimov. Ljudje, ki pogosteje uživajo alkoholne pijače in v večjih količinah, imajo več teh encimov in zato alkohol razgradijo hitreje, kot tisti, ki niso navajeni piti.

Pitje alkohola povzroči v telesu nastanek dveh strupenih spojin ? acetaldehida in malondialdehida. Krivi sta za škodo, ki jo povzročajo prosti radikali. Zaradi tega je človek dan po prepiti noči počuti zelo slabo.

Alkoholni maček

Dan po prekrokani noči je na sporedu alkoholni maček. Seveda je jakost odvisna od količine zaužitega alkohola. Gre za posledice prevelike koncentracije alkohola v krvi, ki jih zaznavamo kot glavobol, slabost in bruhanje, blažjo drisko, tresenje, žejo, slabo počutje, rdeče oči, občutljivost na svetlobo in zvok, bolečine v mišicah, utrujenost, razdražljivost, slabšo zmožnost koncentracije?

Velik problem pri uživanju alkohola je, da povzroča dehidracijo telesa. Kadar telo ne dobi dovolj velike količine tekočine iz običajnih virov (pitja brezalkoholnih pijač ? vode, čaja, naravnih sokov), začne vodo črpati iz organov v telesu, tudi iz možganov. Možganske celice se zaradi pomanjkanja vode skrčijo , kar občutimo kot glavobol. Izognete se mu lahko tako, da pred spanjem ali že med uživanjem alkohola popijete večjo količino vode. Priporočljivo je popiti 7 enot brezalkoholnih pijač na 1 enoto alkohola.

Kaj pomaga?

Posledice občasnega pitja alkohola je možno preprečiti ali pa vsaj omiliti simptome. Alkohol iz telesa odvaja vitamine in minerale.

Kombinacija antioksidantov, zaužita pred spanjem ali pa sočasno z uživanjem alkohola, vam lahko pomaga preprečiti škodo, ki jo povzročajo prosti radikali. Uživanje vitamina C, vitamina B1, B6, aminokisline S-alil-cistein, glutationa, vitamina E in selena bo pripomoglo k boljšemu počutju. Klinične študije so potrdile, da dolgoročno uživanje vitamina E preprečuje nastanek škode na ožilju in možganih, ki jo povzroči alkohol.

Svež sadni sok vsebuje veliko fruktoze in pomaga pri presnovi alkohola, ki je še ostal v vašem želodcu, voda iz soka pa vam bo pomagala pri rehidraciji. Poleg tega je sok za marsikoga boljšega okusa kot čista voda. Priporočljiv je pomarančni sok, brusnični sok, bananin sok ali multivitaminski sok, najbolje je, da jih pripravite kar sami ali kupite naravne sokove, ki ne vsebujejo umetnih dodatkov ter dodanega sladkorja.

Pomemben je tudi obilen zajtrk. Pripravite si beljakovinsko bogat obrok, v katerem naj ne manjka maščobe. Beljakovine vsebujejo veliko aminokislin in pripomorejo k hitrejšemu okrevanju. Hrana je vedno dobra ideja. Ne absorbira alkohola, ampak okrepi presnovo, aktivira absorbcijo ter pospeši proces razgradnje alkohola.

Dneva ne preležite v postelji! Primerno se oblecite in obujte ter pojdite na svež zrak. Povečan dotok zraka izboljša stanje presnove in pospeši uničenje alkohola v telesu.

Vendar pa čudežnega zdravila proti mačku ni. Glavobol lahko pozdravite z analgetiki, tvorbo prostih radikalov lahko preprečite z antioksidanti in dehidracijo pozdravite s pitjem tekočine (najbolje, da je izotonična). Večina simptomov pa izgine, ko se pošteno naspite in ko se presnovi ves alkohol iz krvi, ponavadi po enem dnevu.

Še vedno je najboljše zdravilo vzdržnost oziroma pitje v omejenih količinah.

Olje pšeničnih kalčkov

Naravni vitamin E je pridobljen iz pšeničnih kalčkov. Olje pridobivamo s skrbno nadzorovanim …
Več

Bio C tablete

Tablete za žvečenje Bio C vsebujejo naravni vitamin C iz karibskih češenj (Acerola), pridobljen s …
Več

A. Vogel nasveti za zdravo življenje

Prijavite se na brezplačne nasvete in postanite del skupnosti A.Vogel

Poskrbimo za svoje noge še pred poletjem

Poleti noge trpijo predvsem zaradi šibkosti in preobremenjenosti venskih žil. Toda ni treba, da je tako.

Ukrepi, ki vam bodo pomagali!

Alergijsko vnetje oči

Imate rdeče, srbeče oči, ki se vam pretirano solzijo, ob tem pa vas spremljata še občutek tujka v očesu ter otekle veke? Morda vam nagaja alergijski konjunktivitis.

Tako si lahko pomagate ...

Pomoč uporabnikom

Za dodatna vprašanja smo vam na voljo na telefonski številki 01 524 02 16 med delavniki od 8. - 16. ure.

Pišite nam