background

Bi vitamin K2 lahko pomagal krčnim žilam?

Je v naravi rešitev, tudi ko gre za krčne žile?

Med izredno dobre pomočnike prizadetim venam zaradi venskega popuščanja, ki se pogosto kaže z otekanjem nog, utrujenimi in bolečimi nogami ter z bolj ali manj vidnimi krčnimi žilami, sodi izvleček iz svežih semen divjega kostanja. Tega celo uradna medicina priznava kot izjemnega, saj zdravilno učinkovino - escin, ki ga tak izvleček vsebuje, v strokovnih terapevtskih smernicah opredeljujejo kot venoaktivno zdravilo za zdravljenje kronične venske bolezni.

Klinične raziskave z izvlečkom iz kostanja Alfreda Vogla npr. kažejo, da se stanje venskega ožilja po 12-tedenskem uživanju tega izvlečka izboljša tako močno, kot če bi nosili kompresijske nogavice oz. povijali noge. Slednje le fizično stisnejo tkiva nog in pomagajo k boljšemu pretoku venozne krvi navzgor, medtem ko omenjeni izvleček to doseže z okrepitvijo ven samih. Posledično so te bolj elastične, manj razširjene, vnete, zaklopke bolje tesnijo in tako omogočajo ustrezen pretok venske krvi navzgor. Stene žil so manj prepustne, kar vidimo v zmanjšanju oteklin nog, manjši utrujenosti in bolečinah.

Poleg omenjenega izvlečka pa venam pomagajo tudi drugi naravni pripravki, npr. flavonoid rutin (ajda) in drugi (borovnice … ), homeopatski pripravki iz rmana, krčne zeli, arnike, olje šentjanževke, proantocianidini (lubje bora, semena in kožica grozdja ...), kalcij, karnitin, magnezij, C, E, B vitamini, glukozamin, omega-3, vitamin K2 in drugo. Med njimi zadnje čase vse več pozornosti pridobiva uživanje prehranskih dodatkov in hrane, bogate z vitaminom K2.

K2 vitamin in ateroskleroza

Ene prvih raziskav s K2 vitaminom so bile namenjene izboljšanju stanja arterijskega ožilja. Vendar vitamin K2 ne podpira le arterij temveč tudi vene.

Z vitaminom K2 si torej že pomagajo številni oboleli na srcu in arterijah (o čemer si več lahko preberete v knjigi Resnice in zmote o holesterolu, trenutno dostopni le v knjižnicah). Podpiral naj bi čiščenje aterosklerotičnih oblog na arterijah. V oblogah se poleg drugega nahaja tudi kalcij. Ta med drugim pospešuje izgubo elastičnosti žil oz. vodi v vse večjo trdnost in s tem krhkost žil. Raziskave vitamina K2 v povezavi z težavami arterij kažejo, da uživanje K2 vitamina preprečuje nadaljnje nalaganje kalcija na stene arterij. Podpira pa tudi prerazporejanje napačno naloženega kalcija iz mehkih tkiv tja, kamor sodi. Kalcij bi se moral v normalnih okoliščinah nalagati oz. vgrajevati v kosti in zobe ter ne v stene arterij. Raziskave so obetavne, saj poročajo, da uživanje vitamina K2 za 42 odstotkov zmanjša nevarnost za pojav srčno- žilnega obolenja. Običajno priporočajo dnevno zaužiti ca. 100 mikrogramov vitamina K2 v obliki menakinona-7.

Vitamin K2 in krčne žile

Izkušnje so pokazale, da imajo ljudje s težavami na venah (npr. krčne žile), sčasoma lahko tudi težave na arterijskem ožilju. Seveda to ni čudno, saj gre za en srčno-žilni sistem in če del njega prične slabše delovati, se bo to prej ali slej pokazalo tudi v slabšem delovanju ali stanju preostalega sistema. Porodilo se je vprašanje, ali lahko vitamin K2 pomaga tudi venskem ožilju? Raziskave so potrdile, da lahko. Da bi razumeli, zakaj, je dobro natančneje poznati mehanizem, kako K2 vitamin deluje v povezavi s kalcijem.

Za transport kalcija po telesu na ustrezna mesta, kot so kosti in zobje, je zaslužna posebna GLA beljakovina matrixa (MGP). Ta je odvisna od vitamina K2. Če je slednjega dovolj, se MGP beljakovina aktivira in kalcij lahko odpelje na končno postajo, to je predvsem v kosti ali zobe. Če je K2 vitamina premalo, se MGP ne aktivira in ni ustreznega transporta kalcija. Posledica je odlaganje kalcija v mehka tkiva, kot so mehki deli sklepov, pinealna žleza … ali celo stene žil, tako arterijskih kot venskih.

Raziskave ob pomanjkanju vitamina K2 povezujejo MGP s povečano mineralizacijo gladkih mišičnih celic v steni venske žile, kar bi lahko vodilo v razvoj krčnih žil. Vene zaradi kopičenja kalcija vse bolj izgubljajo elastičnost, prožnost, kar oslabi tudi delovanje zaklopk. Ugotovili so namreč, da je preskrba tkiva s K2 vitaminom v področju krčnih žil nezadostna, da bi aktivirala MGP. Z dodajanjem K2 vitamina se aktivacija MGP vzpostavi, s tem pa tudi pravilen proces transporta kalcija. To lahko tako razbremeni že prizadete vene, kot tudi prepreči nastajanje novih krčnih žil. Svetuje se običajno uživanje 100 mikrogramov vitamina K v obliki menakinona-7. Naturopati poročajo, da se izboljšanje na venskem ožilju zaradi krčnih žil pozna nekje v šestih do osmih tednih po pričetku jemanja takšnega odmerka.

Torej, nepravilno odložen kalcij lahko doprinese ne le k aterosklerozi, ampak tudi k nastajanju venskega popuščanja in pojavu krčnih žil. Morda bo prav to eden od pomembnih kamenčkov v mozaiku vzrokov za nastanek krčnih žil. Natančnega vzroka namreč uradna stroka še ne pozna, sumi pa gene, starost, debelost, premalo fizične aktivnosti, stoječe ali sedeče poklice, večkratne nosečnosti in nepravilnosti v vezivnem tkivu.

Hrana, bogata z vitaminom K2

K2 vitamin najdemo v določenih mlečno-kislinsko fermentiranih živilih in drugih jedeh. Naj bodo tako na jedilniku dnevno vsaj nekatere od naslednjih jedi. Vsebnost K2 vitamina narašča z naštevanjem jedi - maslo, kefir, tradicionalno narejen mehki sir, tradicionalno zorjeni trdi sir, jajca (rumenjak), piščančja jetrca (tudi srčki, prsa, bedra) in račja jetra. Med jedi, najbogatejše s K2 vitaminom, pa sodi fermentiran sojin sir natto.

Črevesna flora in vitamin K2

Ker je K2 vitamin proizvod koristnih mlečno kislinskih bakterij, je dobro redno skrbeti za zdravo ravnovesje črevesne flore. Če je ta urejena, bo K2 vitamin nastajal tudi v našem črevesju. Bodite zato pozorni na znake porušene črevesne flore (zgaga, zaprtje, diareja, napihovanje, krči v trebuhu, razmah kandide, rotaviroza, utrujenost, zmanjšana odpornost, težave na koži …) in jo čim prej spravite v ravnovesje. To ne bo pomagalo le ob naštetih težavah, ampak bo koristilo tudi srčno-žilnemu sistemu zaradi potreb telesa po vitaminu K2.

Ni čudno, da je Alfred Vogel v svoji naturopatski kliniki skoraj vsem pacientom (ne glede na težavo) predpisal sirotko. Tudi ta je poleg drugih mlečno kislinsko fermentiranih in probiotičnih pripravkov dobra pomoč za krepitev črevesne flore.

Besedilo: Adriana Dolinar

Ocene

Ocena:

03.08.2022

“Bravo Adriana! Uspelo Vam je prepričati celo mojo, sicer zelo skeptično, Edino! Sašo”

Sašo V.

Odgovor A.Vogel: Hvala za vaš komentar.

A. Vogel nasveti za zdravo življenje

Prijavite se na brezplačne nasvete in postanite del skupnosti A.Vogel

Ali ste vedeli?

Ali ste vedeli? Znano je, da post prinaša mnoge koristi. Tako lahko z njim med drugim vzdržujemo zdravje, izboljšamo fizično ali psihično počutje ter skrbimo za dolgoživost. Vendar pa post ni primeren za kogarkoli.

Postenje – kdo ni primeren?

Pomoč uporabnikom

Za dodatna vprašanja smo vam na voljo na telefonski številki 01 524 02 16 med delavniki od 8. - 16. ure.

Pišite nam