background

Prva pomoč pri otrocih

Za gibanje otrok poskrbimo za primeren in varen prostor. Otroci naj bodo aktivnosti primerno oblečeni in obuti. Zaščititi jih moramo tudi pred soncem in vročino. Vedno morajo imeti v bližini vodo – za hidracijo, saj le na to pogosto pozabijo. Kljub vsemu pa se nesreče zgodijo. Buške, odrgnine in ostale medalje hrabrosti so sicer del odraščanja in pridobivanja izkušenj. Vseeno pa je potrebno usvojiti osnovna znanja prve pomoči za bolj kritične dogodke. Nezavest, dušenje, zlomi, zvini in ostale poškodbe se lahko pripetijo tudi v krogih vaših otrok. Kako pomagati, kako biti v situaciji koristen in učinkovit? Odkrito – marsikoga pograbi panika. Ta je večja v situacijah, ko ne veste, kaj storiti in občutite popolno nemoč. Zato je situacije bolje predvideti in jih zvaditi »na suho«. V rutini smo pomirjeni, bolj zbrani in seveda učinkoviti.

Kaj je torej prva pomoč?

Naj vas takoj razbremenimo, da za osnovno pomoč ne potrebujete medicinske specializacije. Pomen prve pomoči je poškodovanca zavarovati in oskrbeti do prihoda reševalcev. Ponuditi jo mora znati prav vsak slehernik. Prvi zametki organizirane prve pomoči segajo v leto 1859. Na bojišču je bilo potrebno oskrbeti ranjene vojake. Vodje so kmalu ugotovili, da bo preživetje ranjencev bolj uspešno, če je oskrba organizirana. V današnjih časih pa lahko pomagamo že z osnovnim poznavanjem človekovega telesa ter osnovnim kompletom prve pomoči. Posebna prednost aktualnih časov so tudi mobilni telefoni, s katerimi na pomoč kličemo tudi iz najbolj oddaljenih krajev.

Prvo pravilo prve pomoči

Pri vsaki nezgodi ukrepamo po železnem pravilu, ki ga z okrajšavami imenujemo VODDO. Kaj pomeni? Preden skočimo v reševalno akcijo, je potrebno zagotoviti V – varnost. Pregledamo bližnjo okolico, preverimo lastno varnost in šele nato pristopimo k poškodovancu. Sledi preverjanje O – odzivnosti. S poškodovanim se pogovarjamo. Sprašujemo po osebnih podatkih in poizvemo, kako je do nesreče prišlo. S pogovorom tudi pomirimo in si priskrbimo morebitno pomoč prisotnih. Poškodovanec je lahko tudi neodziven, v tem primeru poskrbimo za nadaljnje ukrepe. Preverimo dvojni D – dihanje in prehodnost dihalnih poti! Dihalna pot je glede na pozicijo glave in vratu ovinkasta. Da jo sprostimo, glavo rahlo zvrnemo nazaj ter s pritiskom na brado odpremo usta. Preverimo pretočnost ter odstranimo morebitne tujke v ustih. Pri otrocih so to lahko različni manjši predmeti ali deli igrač. Dihanje preverimo s poslušanjem ter preverjanjem gibanja prsnega koša. Sledi še O – obtok, krvni obtok. Preverimo ga s tipom pulza in bitjem srca. Ob neodzivnosti nemudoma pričnemo s postopki oživljanja.

Ko so štete sekunde, minute

Pri dušenju, ki pri otrocih lahko nastane s hrano ali predmeti, najprej sprostimo dihalno pot. Pri večjih otrocih lahko uporabimo Heimlichov prijem, pri najmlajših pa uporabimo eno roko za pridržanje, drugo za udarce med lopaticami.

Pri neodzivnosti je potrebno oživljanje z masažo srca ter vpihovanjem zraka. Opisovanje natančnih postopkov vam ne bo koristilo. Bolj nazorni so videoposnetki. A za pravi občutek, tako situacije kot sile, ki jo boste potrebovali za učinek, so potrebne vaje. Organizirani tečaji prve pomoči omogočijo simulacijo z lutkami. Presenečeni boste, kako močno je potrebno stisniti, udariti ali pritisniti za učinek. Sem ter tja bo počilo tudi kakšno rebro. A če je to cena za življenje, ne omahujte. Oživljanje je zahteven postopek tudi energijsko. Zaradi intenzivnosti se lahko hitro upehate. Modro si je najti partnerja za pomoč. Pri uporabi defibrilatorja pa brez skrbi. Opremljeni so z nazornimi znaki ter glasovnimi sporočili. Vodijo vas skozi postopek. Največ, kar lahko storite je, da pri pomoči sodelujete. Pomagati je plemenito.

Zmagoslavje

Ko vam uspe oskrbeti ali obuditi poškodovanca, si sicer lahko oddahnete, nikakor pa ga ne smete zapustiti. Ostanite z njim do prihoda reševalcev. V stanju zmedenosti, šoka in stresa lahko naš varovanec zapade v nove težave. Zgoraj naštete vitalne znake je potrebno večkrat preveriti. Za konec morda še ena pomenljiva kratica, to je NNNSP – nič nas ne sme presenetiti.

O tistih malo manjših obvladljivih tegobah, kot so buške, praske, zvini, zlomi in podobne nerodnosti, pa v prihodnjih prispevkih. V torbo prve pomoči lahko dodamo kar nekaj nasvetov in izdelkov Alfreda Vogla.

Ne pozabimo pa tudi, da je prva pomoč tudi prijazno vprašanje: Kako si? Prepreči marsikatero slabo voljo, izboljšuje počutje in lajša bremena.

Lucija Šušteršič

Atrogel® gel

Naravna rešitev.
Več

A. Vogel nasveti za zdravo življenje

Prijavite se na brezplačne nasvete in postanite del skupnosti A.Vogel

Ali ste vedeli?

Ali ste vedeli? Znano je, da post prinaša mnoge koristi. Tako lahko z njim med drugim vzdržujemo zdravje, izboljšamo fizično ali psihično počutje ter skrbimo za dolgoživost. Vendar pa post ni primeren za kogarkoli.

Postenje – kdo ni primeren?

Pomoč uporabnikom

Za dodatna vprašanja smo vam na voljo na telefonski številki 01 524 02 16 med delavniki od 8. - 16. ure.

Pišite nam