A pri vas tudi kaj škripa, boli, zateguje? Kako vam gredo vsakodnevna opravila, kako se počutite pri gibanju? Brez zdravih sklepov je lahko vsak premik boleč! Sklepi so namreč povezave kosti, ki omogočajo gibanje. Poznamo sicer gibljive in negibljive, a ne glede na vezavo je pomembno, da ohranjamo njihovo funkcijo.
Sklepi se bojda starajo hitreje, kot ostalo ogrodje telesa. Da bi nam služili kar se da dobro in dolgo, je pomembno, da jih podpiramo pri rabi in regeneraciji. V prispevku boste lahko prebrali, katerih sedem stvari je ključnih v vsakodnevni rutini.
Naj bo naslovna misel kar pravilo, ki ga nikoli ne prekršite. Gibljivost sklepa je namreč odvisna tudi od proženja mišic, ki sodelujejo pri premiku. Skelet je neobhodno povezan z mišičjem, zato je pomembno, da ju obravnavamo vzajemno. Preden se lotimo vadbe, pa naj bo to fitnes ali sprehod, predhodno opravimo vaje za ogrevanje. Te naj vključujejo tudi vrtenje sklepov v obe smeri. Ko opravite ogrevanje, naredite nekaj poskokov, potem pa se brez zadržkov podajte v športne izzive. Naj dodamo še, da posebna previdnost velja v hladnejšem delu leta, ko so naše okončine bolj toge tudi zaradi nižjih okoljskih temperatur.
Če se dan pozna po dobro prespani noči, potem se gibljivost sklepa pozna po dobrem tonusu mišic. Sklep je le vmesni člen, moč gibanja omogočajo mišice. Z rednim vzdrževanjem mišičnine prispevamo tudi k pravilni drži. Ta enakomerno razporedi obremenjenost sklepov. Če iz prisilne drže, npr. za delovno mizo, z leti izoblikujete pretirane krivine, vas bo na to najprej opozorila bolečina. Ker telo strmi k ravnovesju, bo tudi ostale predele prilagodilo novi drži. Naj velja upornost! Vsak dan se borite za zdravo držo in posledično sklepom olajšajte delovanje. Z gibanjem, ne glede na napor, izboljšamo pretočnost slehernega tkiva, zato je pomembno, da ga ne opuščamo. Naj bo gibanje del vsakdanjika, kot na primer umivanje zob.
Do sklepnih tkiv moramo pristopiti postopno in prijazno. Gibljivost vzdržujemo v več korakih, obvezno pa upoštevajmo zaporedje. Raztezne vaje izvajamo le, ko so mišice in sklepi ogreti, oziroma po vadbi. Razteg toge mišice lahko povzroči poškodbo. Z raztezanjem ogretih tkiv lahko povečamo tudi kote gibljivosti naših sklepov. Vztrajnost se izplača!
Zmotno velja prepričanje, da je kost ali sklep le skupek mineralov. Skoraj polovice volumna predstavljajo beljakovine. Sklep sestoji iz kosti, hrustanca, ovojnic ter tekočine. Za obnovo in zdravo delovanje je tako pomembno, da uživamo hrano, bogato z minerali in beljakovinami. Na jedilnik torej uvrstimo kar se da pester izbor zelenjave, sadja in beljakovin različnega izvora. Previdnost velja pri uživanju sladke, slane in močno procesirane hrane. Ta namreč hrani le mikroorganizme, ki povzročajo vnetja.
Naše telo vsebuje kar 70% vode, hrustanec, kot pomemben člen sklepov, pa kar 60%. Dobra hidriranost sklepnih tkiv je nujna, saj se v sklep izloča sinovialna tekočina, ki je pravzaprav mazivo, da delovanje sklepa gladko teče. Hkrati dobra preskrba s tekočino vpliva tudi na naše razpoloženje. Pogosto že kozarec vode odžene utrujenost ali glavobol. Dobro hidrirani imamo tudi več motivacije za gibanje, kar vzdržuje sklepe v formi. Začarani krog!
Sem ter tja se zgodi, da zaradi nerodnega koraka ali zasuka poškodujemo sklep. Bolečine, ki vztrajajo, so navadno znanilci večjih težav. Pri poškodbah je pomembno, da sklepu in ostalim tkivom dopustimo uspešno ter predvsem zaključeno regeneracijo. Spregledane poškodbe nas lahko stanejo tudi omejitve gibljivosti. Oteklina in bolečina sporočata, da je čas za premor. Tudi z obiskom zdravnika ne gre odlašati.
Po dolgotrajnih športnih naporih se nas poloti utrujenost, kasneje pa se razvije še mišična togost oziroma »muskelfiber«. Le-ta ima sicer omejen rok trajanja, lahko pa si pri regeneraciji tudi pomagamo. Atrogel je koncentrirani gel arnike, ki pomaga sklepom in mišicam do kar najhitrejše regeneracije. Blaži bolečine in otekline, hkrati je enostaven za nanos ter ne povzroča madežev ali neprijetnega vonja. Atrogel je skoraj nepogrešljiv v vsakem športnem nahrbtniku. Ob bolj kroničnih težavah s sklepi pa vam priporočamo zdravilo Artroforce. Vsebuje korenino vražjega kremplja, ki deluje protivnetno in protibolečinsko. Zanimivo je tudi, da ima dobre učinke tudi na prebavo.
Vsak šopek nasvetov naj ima tudi svoj »sklep«. Sklepom moramo za dolgotrajno in radoživo rabo posvečati pozornost. Za še več nasvetov za zdravje gibalnega aparata pa prelistajte Vodnik za zdrave mišice in sklepe.
Lucija Šušteršič
Prijavite se na brezplačne nasvete in postanite del skupnosti A.Vogel
Kronična vnetja so pogosto povezana z različnimi boleznimi, vključno z avtoimunskimi motnjami, srčno-žilnimi obolenji, diabetesom in rakom.
Sklepi se starajo hitreje, kot ostalo ogrodje telesa. Z nesmotrno rabo jih lahko tudi preuranjeno obrabimo in si tako omejimo gibanje.
Stres je postal neizogiben del sodobnega načina življenja in ga doživljamo skoraj vsi, ne glede na starost, poklic ali življenjske okoliščine
Za dodatna vprašanja smo vam na voljo na telefonski številki 01 524 02 16 med delavniki od 8. - 16. ure.