Pomoč uporabnikom
Za dodatna vprašanja smo vam na voljo na telefonski številki 01 524 02 16 med delavniki od 8. - 16. ure.
Pišite namMed manj znane dejavnike za pogostejša vnetja ušes pri otrocih v primerjavi z doraslimi sodi tudi anatomija ušesa. Zakaj je temu tako in kaj lahko storimo, da vnetje ušesa pri majhnih otrocih preprečimo?
Eden pogostih vzrokov, zakaj je vnetje ušes pri majhnih otrocih pogostejše kot pri odraslih, se lahko skriva tudi v anatomiji ušesa oz. natančneje v delu ušesa, ki mu rečemo Evstahijeva cev.
Evstahijeva cev je tuba, ki povezuje srednje uho z nosno-žrelnim predelom (nazofarinksom). Vloga evstahijeve cevi je skrb za zaščito srednjega ušesa, saj drenira (splakuje) morebitno sluz stran od srednjega ušesa v nasofarings. Sluznica, ki pokriva Evstahijevo cev, je podobna kot sluznica dihal – opremljena z migetalčnim epiteljiem, ki proti izhodu Evstahijeve cevi odnaša vse, kar tja ne sodi. Tako npr. ob vnetju srednjega ušesa Evstahijeva cev omogoča odtekanje nabrane vnetne sluzi v smeri od srednjega ušesa navzdol in navzven. Med drugim skrbi še za zračnost ušesa in tudi za to, da se izenači tlak na obeh straneh bobniča, kar je nujno za brezhibno delovanje sluha. Če se zaradi zamašitve Evstahijeve cevi zgodi razlika v tlaku, se lahko bobnič preveč napne, s čimer se prenos sluha popači.
Zadnji del Evstahijeve cevi (na strani nosno-žrelnega predela) se obnaša kot zaklopka. Odpira se vsakič, ko pogoltnemo npr. grižljaj hrane ali če zazehamo ali kihnemo. Takrat se izloči morebiti prisotna sluz in izenači tlak. Verjetno se spomnite, kako ob hitrem dvigu nadmorske višine motnja sluha v ušesu izgine, ko zazehamo. Lahko pa tlak v ušesih izenačimo tudi hote, tako da se primemo za nos in pihnemo skozi zamašen nos. Slednji ukrep zelo dobro poznajo vsi potapljači, saj se uporablja tudi za izravnavanje ušesnega pritiska ob potapljanju.
Tekom odraščanja se Evstahijeva cev nekoliko spremeni. Ko smo majhni in nekje do 7. leta starosti je njena lega od srednjega ušesa do nosno žrelnega predela precej horizontalna. Natančneje, tvori le 10 stopinjski kot. Obenem je krajša, meri le 18 milimetrov, in širša kot pri odraslem.
Z odraščanjem pa se skladno z rastjo glave (ta običajno postaja vse bolj elipsasta in podolgovata) cevka podaljša (pri odraslem meri 36 milimetrov), zoža in se proti nosno žrelnemu-predelu obrne poševno navzdol, tako da tvori 45 stopinjski kot.
Prav navedena razlika v anatomiji ušesa otrok in odraslih pa je lahko razlog, zakaj imajo otroci pogosteje težave z ušesi kakor odrasli.
Razloga za to sta vsaj dva. Zaradi krajše in širše Evstahijeve cevi morebiti prisotni škodljivi mikrobi iz nosno-žrelnega predela pri otrocih lažje prodrejo v področje srednjega ušesa in povzroče vnetje.
Vendar pa tja obenem tudi zaradi bolj horizontalne lege lažje zaide tudi npr. mleko ob hranjenju dojenčka, če se ga hran tako, da leži na hrbtu. Mleko namreč v takšnem položaju zlahka zalije vhod v Evstahijevo cev in ob požiranju, ko se ta odpre, vstopi vanjo. To lahko nadraži sluznico Evstahijeve cevi, če tja obenem zaidejo še škodljivi mikrobi, pa do vnetja ušesa ni več veliko.
Čeprav je res, da imajo majhni otroci še nerazvito Evstahijevo cev, pa to ne pomeni, da ne moremo ničesar storiti, da bi vnetja ušes pri njih preprečili. Nasprotno, obstaja kar nekaj bolj ali manj preprostih ukrepov. Poglejmo si jih.
Besedilo: Adriana Dolinar
Za dodatna vprašanja smo vam na voljo na telefonski številki 01 524 02 16 med delavniki od 8. - 16. ure.
Pišite namČaji so vsestransko uporabni. Poleg pitja jih lahko grgramo, uporabimo v kopelih, jih inhaliramo.
Pravilna priprava in uporabaAmeriški slamnik je ena najbolj raziskanih zdravilnih rastlin na svetu.
Kaj o njem pravijo novejše raziskave?Mnogi se sprašujejo, če lahko zgolj s prehrano v celoti pokrivamo telesne potrebe po mikrohranilih. Vprašanje je še toliko bolj pereče v zimskem času, ko smo omejeni s ponudbo kakovostne sveže hrane.
Po vitamine in minerale na krožnik ali v tabletke?Odkrijte zgodbo Alfreda VoglaV naravi nam je dano vse, kar potrebujemo za zaščito in ohranjanje zdravja!